Hızlı Soru - Cevap

Qasqai

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Kocaeli
Öne çıkan konu #14,381
hocam merhaba aracıma detail yapmak için bi kaç ürün almaya karar verdim ama wax hakkında bi bilgi bulamadım bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Almaya karar verdiğim ürünleri aşağıya yazıyorum mutlaka bunu da al veya bu ürün yerine bunu tercih et dediğiniz ürünler varsa eğer daha önce kullanan arkadaşlar bilgilendirirse çok sevinirim.

1. Valet Pro APC
Aracımın göğüs ve bez kısımlarını temizlemek için tercih ettim.

2. Autoglym leather cleaner
Deri kısımlar ve parlamaya başlayan direksiyon için.

3.auto finesse spritz

4.auto finesse finale

5.valet pro bilberry

6. Valet pro kil

Lastik parlatıcı bulamadım bu konuda da fikirlere açığım çok parlak olmasını pek istemiyorum, bi kaç ürün buldum ancak fazla parlak geldi auto finesse satin buldum ancak onun da fiyatı biraz pahalı geldi açıkçası.
Merhaba bende aranızda yeni olduğum için konu ile alakalı soru sorayım iç temizlik icin auto finesse spritz i on kokpit ve yarı deri olan koltuk ve kapı ici döşemelerinde kullanabilir miyiz

altn97

Çaylak Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Merhaba bende aranızda yeni olduğum için konu ile alakalı soru sorayım iç temizlik icin auto finesse spritz i on kokpit ve yarı deri olan koltuk ve kapı ici döşemelerinde kullanabilir miyiz
Ben kokpitte kullanıyorum pianı black de kullanıyorum Fakat deride yağlı bir şey bırakır gibi geliyor his olarak ustalar daha iyi bilir

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Arkadaslar herkese merhabalar

Forumda yeniyim gumus giri 2001 model bir aracim var ama aracin tavaninda vernik soyulmasj basladi 2 3 yerde suan boyada bir sorun yok vernik atiyor.Bunun bir cozumu varmi boyatmadan malum tavan olunca seramik kaplama boya koruma vb
Otomobil bakımı süreklilik isteyen bir iş, bunlar olmasın diye ugraşılıyor bir nevi. Şu andan itibaren boya koruma ile süreci geciktirebilirsiniz ama çözüm olmayacaktır.

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Merhaba :)
Arabayı ilk aldığımızda altında korozyona karşı mum koruma vardı. Şuanda tabiki yok. Kitapçıkta korumanın yenilenmesi gerektiği yazıyor. Sizce yenilemeye ihtiyaç var mı düşünceniz nedir?

SaNToS

Uzman Detaycı
Üye
İl
İzmir
Arabayı ilk aldığımızda altında korozyona karşı mum koruma vardı. Şuanda tabiki yok. Kitapçıkta korumanın yenilenmesi gerektiği yazıyor. Sizce yenilemeye ihtiyaç var mı düşünceniz nedir?
Berkay bey merhaba.
bence var aracın altından çok görünen yerlere koruma temizlik yapıyoruz genel olarak en cok kire vs maruz kalan altı diye düşünüyorum.

Mertcankbr

Usta Detaycı
Üye
İl
Manisa
Merhaba hocam korozyona karşı çoğu firma 10 yıl garanti veriyor ama ne şartlarda ?? Ülkemizde bu durum yarı yarıya düşer
Kış şartlarına ve yaşadığımız yere bağlı olarak korozyon artabilir
Ankarada kış şartları tuzlama vs daha çabuk aşınmasına yol açıyor deniz kıyısı illerimizde de tuzlu su ve nem buna büyük etken
Ben 3 ayda bir alt yıkama yapıp koruma uyguluyorum bu şekilde önlem alıyorum artık çoğu yeni nesil araçta alt taraf plastik kaplama bu şekilde korunup sorun açıcağını zannetmiyorum (En azından geciktirir):)

Mrt

Usta Detaycı
Üye
İl
Ankara
Selamlar. Geçen stoğumda Vp Bilberry olduğunu fark ettim. Tam 1 sene önce bölünmüş olarak almıştım. 1lt'lik cam şişede saklıyordum. Kullanayım da bitsin istiyorum. Fakat ürün tortulu vişne suyuna dönmüş. :) Ürünün yapısı mı bozuldu acaba? Kullanılmaz mı?

architect_baki

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Selamlar. Geçen stoğumda Vp Bilberry olduğunu fark ettim. Tam 1 sene önce bölünmüş olarak almıştım. 1lt'lik cam şişede saklıyordum. Kullanayım da bitsin istiyorum. Fakat ürün tortulu vişne suyuna dönmüş. :) Ürünün yapısı mı bozuldu acaba? Kullanılmaz mı?
merhaba.

maalesef internette satılan bir çok bölünmüş ürün su katılmış olarak gönderiliyor. Bu sebepten de uzun vadede tortulanması cabası. Şöyle bi çalkalayın geçecek mi tortular bir bakın. Geçmezse de o tortular sprey baslıkları bozabiliyor. Kullandıktan sonra mutlaka spreyin içinden temiz su vs geçirip temizlemek gerekir. Ya da olmadı davlumbazlara falan sıkar bitirirsiniz. Ama mutlaka spreyi temizleyin.

Mrt

Usta Detaycı
Üye
İl
Ankara
merhaba.

maalesef internette satılan bir çok bölünmüş ürün su katılmış olarak gönderiliyor. Bu sebepten de uzun vadede tortulanması cabası. Şöyle bi çalkalayın geçecek mi tortular bir bakın. Geçmezse de o tortular sprey baslıkları bozabiliyor. Kullandıktan sonra mutlaka spreyin içinden temiz su vs geçirip temizlemek gerekir. Ya da olmadı davlumbazlara falan sıkar bitirirsiniz. Ama mutlaka spreyi temizleyin.
Eyvallah hocam. Teşekkürler. Olmadı ucuz 15liralık spreylerden alayım. Bitiriyim şu işe yaramazı :D. Şişeyi de atarım sonra.

İbrahmunal

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Gaziantep
Aracım için şampuan almak istiyorum genellikle çok kirli olmuyor ağır şekilde temizlenmesi gerekmiyor. Parlatması benim için yeterli öneriniz nedir. 3D wash an wax uygunmudur? Sizin tercihiniz nedir ?

ercan_wrc

Acemi Detaycı
Üye
İl
ankara
Merhaba arkadaşlar, flowey c5 interior cleaner var elimde ve bugün ilk defa araç içini onunla temizlemek istedim. Fakat silip kuruduktan sonra vites kısmında böyle izler kaldı. Sonra duru su ile tekrar sildim ve izler 2. resimdeki gibi kayboldu. Neden böyle bir iz bırakmış olabilir? Ürünü ilk defa kullandım.
@FloweyTurkiye

Son düzenleme:

es026

Usta Detaycı
Üye
İl
Eskişehir
Hocam selamlar. Bende bugün yaklaşık 3 yıl önce aldığım orijinal 1 lt. şişesindeki Bilberry’nin kapağını açıp göz ucuyla şöyle bi baktım. Rengi yada kokusunda herhangi bir sıkıntı görünmüyor. Saklama koşulu, kokusuna göre karar verebilirsin. Tortu var ise bozulma ihtimali yüksek.

Mrt

Usta Detaycı
Üye
İl
Ankara
Hocam selamlar. Bende bugün yaklaşık 3 yıl önce aldığım orijinal 1 lt. şişesindeki Bilberry’nin kapağını açıp göz ucuyla şöyle bi baktım. Rengi yada kokusunda herhangi bir sıkıntı görünmüyor. Saklama koşulu, kokusuna göre karar verebilirsin. Tortu var ise bozulma ihtimali yüksek.
Cevabınız için teşekkürler. Aslında güneş görmeyen odada sakladım. Ama banada bozulmuş olabilir gibi geldi. Aslında bilindik bir firmadan almıştım bölünmüş olarak. Kapanma bitince bakacağım artık.

Nobran

Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara
Bizim Opellerin Almanyada kullanım ömrü 5 yıl/150 bin km.

Dolayısıyla bazı parçalar için ömür boyu ibaresi yer alır ancak Türkiyede yetkili servis dahil onu araç ömrü değil insan ömrü zannederek değiştirilmez lafı ile sık karşılaşmanıza sebep olur.

Bu bağlamda araçtaki korozyona karşı yapılan korumanın da düzenli olarak yenilenmesi gerekir. 8 10 yıl paslanmazlık garantisi olduğu söyleniyor ama burası Türkiye. Ben sprey pütür kullanıyorum. Kriko ile kaldırıp altına stant yerleştiriyorum hatta standın başına uygun kauçuk başlık bile aldım ki demir demire temas noktasından boyayı/korumayı kaldırıp çürük başlamasın. Sonrasında ise, yer çekimine karşı çalışacağım için maske ve gözlük takarak aracın altına girerek uyguluyorum. Zift uygulaması da yapılıyor ancak zift için nem çekiyor gibi yorumlar okuduğum için pütür uygulamayı tercih ediyorum. Mum sprey hiç kullanmadım ama kullanmak isterim :)

Edit: @Berkay daha detaylı bir bilgi istersen en kısa zamanda programdan bakar söylerim korozyon korumasının fabrika standartlarında olması için nasıl yapılacağını, araç astra j miydi

mirafiori

Uzman Detaycı
Emektar Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Arkadaşlar bir zamanlar Best Supreme markası vardı. Türkiye'deki akibeti ne oldu?
Bazı ürünlerini kullanmıştım çok memnun kalmıştım, hatta hızlı cilasından bir miktar duruyor elimde.

Son düzenleme:

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Bizim Opellerin Almanyada kullanım ömrü 5 yıl/150 bin km.

Dolayısıyla bazı parçalar için ömür boyu ibaresi yer alır ancak Türkiyede yetkili servis dahil onu araç ömrü değil insan ömrü zannederek değiştirilmez lafı ile sık karşılaşmanıza sebep olur.

Bu bağlamda araçtaki korozyona karşı yapılan korumanın da düzenli olarak yenilenmesi gerekir. 8 10 yıl paslanmazlık garantisi olduğu söyleniyor ama burası Türkiye. Ben sprey pütür kullanıyorum. Kriko ile kaldırıp altına stant yerleştiriyorum hatta standın başına uygun kauçuk başlık bile aldım ki demir demire temas noktasından boyayı/korumayı kaldırıp çürük başlamasın. Sonrasında ise, yer çekimine karşı çalışacağım için maske ve gözlük takarak aracın altına girerek uyguluyorum. Zift uygulaması da yapılıyor ancak zift için nem çekiyor gibi yorumlar okuduğum için pütür uygulamayı tercih ediyorum. Mum sprey hiç kullanmadım ama kullanmak isterim :)

Edit: @Berkay daha detaylı bir bilgi istersen en kısa zamanda programdan bakar söylerim korozyon korumasının fabrika standartlarında olması için nasıl yapılacağını, araç astra j miydi
Teşekkür ederim üstad, astra k araç.
Ömür boyu olayını da öğrenmiş oldum