Hızlı Soru - Cevap

Modi

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Ankara
Öne çıkan konu #15,301
Selamlar, yeni bir hızlı cila arayışındayım fakat kararsız kaldım.
Carpro elixir, Meguairs Quikwax V2, Soft99 Luxury Gloss ürünleri arasından sizce hangisini almalıyım?
Yüksek Parlaklık ve toz tutmaması benim için önemli, 150 TL ye kadar başka marka tavsiyeleriniz de olabilir bu arada.
Bende bu arayışta temizlik özelliği olmayan sadece koruma ve parlaklık veren bir ürün aradım, arayışımı Turtle wax sealant hydrophobic wax ile sonuçlandırdım ve gerçekten harika bir ürünmüş. Aradığım elma şekeri parlaklığını alabildim aynı zamanda da dayanıklılığı da yüksek diye okudum ama soft 99 luxury gloss ve tac systemi de merak ediyorum onları henüz denemedim

usurer

Usta Detaycı
Üye
İl
izmir
Selamlar yeğenimde golf 7 var, koltukları açık renk ve sanırım orta kısmı alcantara kumaşı, yanlarda suni deri yada deri.
Koltukları temizlemek istiyorum, deri kısımlar için Colourlock deri temizleyici kullanacağım, ancak alcantara olan kısımlar için ne kullanmalıyım tam karar veremedim, elimde valet pro classic carpet cleaner'da var , kumaş koltuklarda onu kullanıyorum ve sonuçtan memnunum.
Bu kısımlar için öneriniz ne olur?
teşekkürler

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
Selamlar yeğenimde golf 7 var, koltukları açık renk ve sanırım orta kısmı alcantara kumaşı, yanlarda suni deri yada deri.
Koltukları temizlemek istiyorum, deri kısımlar için Colourlock deri temizleyici kullanacağım, ancak alcantara olan kısımlar için ne kullanmalıyım tam karar veremedim, elimde valet pro classic carpet cleaner'da var , kumaş koltuklarda onu kullanıyorum ve sonuçtan memnunum.
teşekkürler
polstar varsa onu kullanın alcantarada. Yoksa carpet cleanerı biraz daha sulandırıp kullanabilirsiniz

forzaGilles

Usta Detaycı
Üye
İl
Istanbul
teşekkürler
Alcantara/süet malzemelerde (sık/fırçala/sil) şeklinde yani kumaş koltukları temizler gibi temizleyici ürünü sıkıp, fırça ile fırçalayıp, bez ile silerek temizlik yaptığınızda alcantara ‘nın liflerine ciddi şekilde zarar verirsiniz., Mümkünse halı/koltuk yıkama makinası ile vakumlu temizlik yapılması veya makine imkanı yoksa bez ile sık/sik şeklinde çok bastırmadan nazikçe temizlenmeli (sürtünme arttıkça kelleşmeler oluşur)

usurer

Usta Detaycı
Üye
İl
izmir
Alcantara/süet malzemelerde (sık/fırçala/sil) şeklinde yani kumaş koltukları temizler gibi temizleyici ürünü sıkıp, fırça ile fırçalayıp, bez ile silerek temizlik yaptığınızda alcantara ‘nın liflerine ciddi şekilde zarar verirsiniz., Mümkünse halı/koltuk yıkama makinası ile vakumlu temizlik yapılması veya makine imkanı yoksa bez ile sık/sik şeklinde çok bastırmadan nazikçe temizlenmeli (sürtünme arttıkça kelleşmeler oluşur)
Güzel bilgilendirme için teşekkürler, karcher makinam var onu kullanacağım zaten ama elimdeki kimyasallar iş görür mü emin olamadım, kaş yapalım derken göz çıkartmayalım sonra, kimyasal sonrası buhar ve son olarak da makine ile çekmeyi düşünüyorum

ScazY

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Utrecht
Merhabalar,

Forumda birçok başlığı okudum o kadar çok ürün varki; tecrübesiz olunca hangisini alsak, durumu oluyor:)

Peugeot 3008 Gtline Beyaz aracım var, koltuklar deri. Yaklaşık 3 ay önce aracıma Peugeot bayisinde Pasta/Cila uygulaması yaptırmıştım. Yurtdışında yaşıyorum burada iç/dış yıkama maliyetleri epey pahalı bu yüzden aracımı kendim yıkamak/temizlemek ve bakımını yapmak istiyorum. Bunun için hiçbir ürünüm yok, koltuk derisinin bakımına kadar yani ne lazımsa hepsini temin etmek ve yapmak istiyorum. Doğru ürünleri temin edebilmem için f/p listesi mümkünse linki ile beraber iletebilirmisiniz? Set ürünler olursa daha iyi olur, tek kargoda temin etmiş olurum.

AliExpress'den ürünlerde olabilir, yada Türkiye'de satılan ürünlerde olabilir. Sorun değil, bir tanıdığıma getirtebilirim.

Yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

SKaplan

Amatör Detaycı
Üye
Merhabalar,

Forumda birçok başlığı okudum o kadar çok ürün varki; tecrübesiz olunca hangisini alsak, durumu oluyor:)

Peugeot 3008 Gtline Beyaz aracım var, koltuklar deri. Yaklaşık 3 ay önce aracıma Peugeot bayisinde Pasta/Cila uygulaması yaptırmıştım. Yurtdışında yaşıyorum burada iç/dış yıkama maliyetleri epey pahalı bu yüzden aracımı kendim yıkamak/temizlemek ve bakımını yapmak istiyorum. Bunun için hiçbir ürünüm yok, koltuk derisinin bakımına kadar yani ne lazımsa hepsini temin etmek ve yapmak istiyorum. Doğru ürünleri temin edebilmem için f/p listesi mümkünse linki ile beraber iletebilirmisiniz? Set ürünler olursa daha iyi olur, tek kargoda temin etmiş olurum.

AliExpress'den ürünlerde olabilir, yada Türkiye'de satılan ürünlerde olabilir. Sorun değil, bir tanıdığıma getirtebilirim.

Merhabalar, yurtdışında yaşadığınız için ürün çeşitliliği konusunda avantajınız çok fazla biz Türkiye’de yaşayanlara göre:) Sitemizde yeni başlayanlar için bir konu olması gerek tekrar bir incelemenizi tavsiye ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

gkhn.55

Çaylak Detaycı
Üye
İyi akşamlar arkadaşlar.Sıfır araç aldım ve ön kaput ve çamurluklara ppf kaplama geri kalan kısma seramik yaptırdım.Ömürlerinin uzun olması için tavsiyelerinizi bekliyorum

orhann490

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İSTANBUL
Merhabalar,

Aradığınız bir çok sorunun cevabını burda bulabilirsiniz.
Öneri - Site Haritası

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul
polstar yok maalesef, carpet cleaner'ı 1/30 sulandırsam yeterli olur mu, normalde az kirli kumaşlar için 1/20 kullanıyorum
1/30 uygundur hocam. Nemli beze sıkıp silerek temizleyebilirsiniz. Varsa vakum çok daha iyi olur. Ben o kısımlarda buhar da kullanıyorum. Fırça önermem

usurer

Usta Detaycı
Üye
İl
izmir
İyi akşamlar arkadaşlar.Sıfır araç aldım ve ön kaput ve çamurluklara ppf kaplama geri kalan kısma seramik yaptırdım.Ömürlerinin uzun olması için tavsiyelerinizi bekliyorum
kaliteli ph nötr şampuan, bir çift yıkama kovası , en az 2 adet yıkama eldiveni ve kaliteli kurulama havlusu ve sıvı cila alırsanız aracınızı kendinizde yıkaya bilirsiniz(sadece gövde yıkaması için) masraflı olur yada zamanım ve mekan sorunum var diyorsanız da kaliteli yıkama yapan bir yer bulup ayda bir yıkata bilirsiniz.
Tabi kullanılan malzemelere yine de dikkat etmekte fayda var

vince

Çaylak Detaycı
Üye
İl
istanbul
Arkadaşlar merhaba, yeni aldığım aracın üzerinde fotoğrafta görüldüğü gibi lekeler mevcut. Yıkamayla çıkmıyor, bastırarak denemekte istemedim. Götürdüğüm bir detailing firması kil ile denedi çıkmadı. Şeffaf bir kimyasal denedi çıktı ancak altına işlemiş. Pasta cila ile çıkar mı denemek lazım dedi. Araç 2020 Ekim çıkışlı ve üzerinde bayi çıkışı seramik kaplama mevcut. Kalitesi tartışılır tabiki arkadaşta zaten pek kalmamış gibi bir yorum yaptı. Bu lekeleri nasıl çıkartabilirim veya nereyi önerirsiniz? Detailing konusunda hiç bir ekipmanım yok yavaş yavaş girmeyi düşünüyordum.

https://i.hizliresim.com/3vhpyx4.jpg

batikankodak

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İzmir
Arkadaşlar merhaba, yeni aldığım aracın üzerinde fotoğrafta görüldüğü gibi lekeler mevcut. Yıkamayla çıkmıyor, bastırarak denemekte istemedim. Götürdüğüm bir detailing firması kil ile denedi çıkmadı. Şeffaf bir kimyasal denedi çıktı ancak altına işlemiş. Pasta cila ile çıkar mı denemek lazım dedi. Araç 2020 Ekim çıkışlı ve üzerinde bayi çıkışı seramik kaplama mevcut. Kalitesi tartışılır tabiki arkadaşta zaten pek kalmamış gibi bir yorum yaptı. Bu lekeleri nasıl çıkartabilirim veya nereyi önerirsiniz? Detailing konusunda hiç bir ekipmanım yok yavaş yavaş girmeyi düşünüyordum.

Tabi benden iyi bilenler olacaktır yada uygulamacı arkadaşlar daha net söylerler fakat düşündüğüm kısım sanırım hiçbir kimyasal temizlik işlem yapılmadan seramik yapıldı. Bayi nasıl olsa araç 0 diyerek uygulayıp bu şekilde kaldığını düşünüyorum. Belki seramik altında olduğundan da çıkmamış olabilir , sanırım lekeleri temizlemek adına önce bu koruma katmanını yüzeyden kaldırıp sonra temizlik yapılacağını düşünüyorum yani seramiği sökmek (bi nevi seramiği komple almak) gerekiyor

batikankodak

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İzmir
Merhabalar,

Öncelikle yıkama işini hakimiyetini öğrenip daha sonra gerekli adımlara başlamak daha iyi olur. Zaten dış kısma polisaj yapıldığı için yüzeyin iyi olduğunu düşünüyorum. Sizin bu temiz yüzeyi korumanız gerek. Yani mümkün olduğunda doğru adım ve doğru yıkama şeklinde

İç kısma önerim Koch chemie PolStar. Hem deri alkantara hemde kumaşlarda etkili üründür. Hatta uygun sulandırma oranı ile hafif bir temizlik yapıyor. Kullanmak için sprey şişe (köpük yapan şişe de olabilir) , birkaç fırça ve çeşitli bezler yeterli olur .
Ha birde esasen temizlendikten sonra koruma uygulamak da gerek. O da yine aynı marka olabilir , yada sizin şartlarınız bizden daha iyi olduğu için farklı markalara da bakabilirsiniz.

Berkay

Master Detailing
Moderator
İl
İstanbul

Tahminen reçine gibi bir sey gelmiş. Altında vernik yanigi da olabilir bi bakmak lazım. Bana uğrarsanız yardımcı olurum

gkhn.55

Çaylak Detaycı
Üye
kaliteli ph nötr şampuan, bir çift yıkama kovası , en az 2 adet yıkama eldiveni ve kaliteli kurulama havlusu ve sıvı cila alırsanız aracınızı kendinizde yıkaya bilirsiniz(sadece gövde yıkaması için) masraflı olur yada zamanım ve mekan sorunum var diyorsanız da kaliteli yıkama yapan bir yer bulup ayda bir yıkata bilirsiniz.
Tabi kullanılan malzemelere yine de dikkat etmekte fayda var
Elimde şampuan ve eldiven mevcut.Koch chemie pw var uygun olur mu

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Auto Finesse spritz 5lt 380TL
AutoBrite pink Sheen 5tl 330TL

Arada 50tl fark var, müşteri arabaları için kullanacağım, cüzdanım AutoBrite diyor ama daha önce hiç kullanmadım, testlere baktım ilk günden sonraki matlığı hoşuma gitti. Aslında ilk başta biraz koyu renk bırakması müşterilerin gözünde daha iyi temizlenmiş intibası da bırakır diye düşünüyorum

Spritz ise her zamanki tanıdık, koruması matlığı güzel ama kokusunu sevmiyorum,

Sizce hangisini almalıyım?
Müşteri arabasına yapacaksan ikisi arasında Pink shine tavsiye ederim.