Mert'in Amatör Detay Paylaşımları

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Benzin eklemeyi DH forumda okumuştum. Araçta aynı olunca deneyeyim dedim. Problemi kesin olarak benzin mi çözdü bilmiyorum ama sonuç olarak araç düzeldi :)
Temizlemesi açısından Mazotun içerisine benzin koyarlar bu doğru bilgi ama tam tersi olursa marşa bile basmayacaksın.

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Geçen hafta kışlık lastikler takıldı. Bugün de nihayet yıkadım. 1:10 B33 olmazsa olmazım. Trafik filmini neredeyse tamamen yok etti. Kova şampuanının yükünü bayağı hafifletti. Güneş altında yıkadığım için yıkama esnasında fotoğraf çekemedim malesef. Yorulduğum için davlumbaz ve motora temizlik yapamadım. İç mekanında yüzeyel olarak tozunu aldım.
Yağını ve suyunu kontrol ettim. En ufak bir eksiltme yok. 4000-4500 devir arasında gazdan ayağımı çektiğimde anlık olarak siyah duman atıyordu ve bazen hızlanırken belli belirsiz kasmalar kesiklikler oluyordu. Tavsiye üzerine mazotu fullerken 53 litre mazota 2 litre benzin eklettim. Depo bitene kadar yüksek devirlerde kullandım. Sürekli gaza ani yüklenip bıraktım ve gittikçe duman azaldı. Depo bitene kadar bu şekilde kullandım. Son 3 depodur herhangi bir katkı katmadım. Sadece petrol ofisinden mazot aldım. Şuan duman yok ve çekiş gayet güzel. Yüklüyken bile rampalarda çok rahat devir çeviriyor. Energy'nin ucuz mazotu bu hale getirmişti arabayı. Debriyajın boşu boşuna günahını almış oldum :). Çok şükür şuan bir problem kalmadı. Resmen paronayak olmuştum. Her fırsatta yüksek devirlere çıkıp motoru deniyordum. Şimdi düzeldiğine ikna olunca insan gibi kullanmaya başladım :) Bilmediğim yerden de mazot almam artık. Her ne kadar eski teknoloji mekanik enjektör ve mekanik pompa olsa da kalitesiz mazot sıkıntı çıkarıyor.

Ellerine sağlık hastasıyım şu meretin:saskin:
Alıp karavan yapacam bakımlısının nazı çok bize ikisi birleştirilmiş denk gelir onla hiç baş edemeyiz:rolleyes:

Emre Mert

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Ne eklense yakıyor demezsek bir daha bu sıkıntı olmaz galiba :)
Bu tarz araçları kullananlar bu sıkıntılara pek takılmıyorlar aslında. Araç yürüsün yeter modundalar. Bizimkinde de ciddi bir silkeleme, vuruntu yoktu ama belli belirsiz olması bile rahatsız ediyordu beni.

Şu otomobile nazarım değecek diye ödüm kopuyor. Problemin çözülmüş olmasına çok sevindim :)
Ben de rahatladım abi :). Sürekli yüksek devir çevirmekten motoru yiyecektik en sonunda :D.

Eline sağlık Emre. Mazota benzin olayını daha önce duymuştum ancak biraz tehlikeli bir olay bu. Benzin püskürtme anında aniden parlayacağı için vuruntu yapma ihtimali çok yüksek aracın. Ancak 2 litre pek hissedilmez muhtemelen.

Liqui molynin pro line serisi enjektör ve pompa temizleyicileri var. Yarım depo mazota onlardan atabilirsin. Normalde tam dolu depoya atılır ancak etkili olabilmesi için yarım depo dedim.
Bu yüzden az kattırdım benzini abi.
Düzelmeseydi Würth veya Liqui Moly'nin katkılarını deneyecektim ama gerek kalmadı. Depoya kaliteli mazottan başka birşey eklemeyi düşünmüyorum şimdilik :D.

Ellerine sağlık hastasıyım şu meretin:saskin:
Alıp karavan yapacam bakımlısının nazı çok bize ikisi birleştirilmiş denk gelir onla hiç baş edemeyiz:rolleyes:
Teşekkür ederim abi :).

Emre Mert

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Cuma günü egzozu çarptım. Görünürde sıkıntı yoktu ama motoru çalıştırırken ve stop ederken ses yapıyordu. Kaynakla halledildi.

Gaza basıp çekmelerde vites kolunda ileri geri oynama oluyor. Sebebi bu sanırım. Usta yan sanayi takozun randıman vermeyeceğini ve iyice bozulana kadar orijinalini kullanmamı öneriyor. Şuan pek bir şikayetim yok. Gittiği yere kadar gitsin.

Gaz teli sürekli yerinden çıkıyordu. Somunları rastgele sıktım. Sonradan fark ettim ki kontra ayarını en sona ayarlamışım. Sanki pedal commander takılmış gibi gaza çok ufak dokunsam bile ani tepki veriyordu. Bu da konforsuz bir sürüşe sebep oluyordu.

Ayarı ortaya aldım. Şuan ufak dokunuşlar gayet soft oldu.

Kırklareli'ye gidip geldim. İstanbul'un saçma sapan trafiğinde fazlasıyla oyalandığım için yol müsaade ettiğince biraz sürat yaptım. Ucu ucuna yetiştim zaten. Ara hızlanmalar gayet iyi. Yol hafif yokuş yukarı olmasına rağmen 140 km/h civarından aşağı düşmedim. Yakıt tüketimim ise ortalama 11.5l/100km oldu. 80-90 km/h ile gitseydim 6.8 litre tüketimim olacaktı ama sokağa çıkma yasağına denk gelecektim.

Malum araç eski ve kilometre yüksek. Bu yüzden yağı ve suyu sürekli kontrol ederim. En ufak bir eksiltme yok. Geçen hafta yaptığım temizlikten eser kalmadı. İçi de dışı da bayağı kirlendi. Yağ değişim vaktimizde geldi.

Numloq

Uzman Detaycı
Moderator
İl
Denizli
Bu arada Emre kusuruma bakma fotoğraflayamadım, pazar günü koltuğu kaldırıp baktığımda kontra ayarı seninkiyle aynıydı ama garip bir şekilde gaz tepkisi gayet softdu anlayamadım. :incelemex::incelemex:

Emre Mert

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
@Emre Mert emeğine sağlık ,hem dilinden anlıyorsun hem bakıyorsun :)
Teşekkürler Can abi. Elimden geldiğince iyi bakmaya çalışıyorum :)

Bu araba senin hakkını nasıl ödeyecek kardeşim.
Arabanın ağzı olsa küfür edecek aslında abi :D

Bu arada Emre kusuruma bakma fotoğraflayamadım, pazar günü koltuğu kaldırıp baktığımda kontra ayarı seninkiyle aynıydı ama garip bir şekilde gaz tepkisi gayet softdu anlayamadım. :incelemex::incelemex:
Önemli değil Sercan. Belki de ayağın o konuma alıştığı için normal geliyordur. Ben ilk başlarda kalkışlarda gaz debriyaj dengesini kuramadım. Ayağım boşluklu haline alışınca tuhaf geldi. Sonra alıştım ama yine de kıstım ayarı.

Emre Mert

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Biraz ilgisiz kalmıştı. Ufak bir temizlik yaptım. 2 gündür Trafic'i kullanıyorum. Sanki onu kullanırken L300'e ihanet etmiş gibi hissettim kendimi :). İnternete ilan verdik ama babam da ben de pek istemiyoruz satılmasını. Evlat gibi görüyoruz artık. Umarım yıllarca bizimle kalır :).

Nasiol Detailershine'ı denedim. Ürünün kokusu, uygulama hissiyatı ve bıraktığı görüntü 3d Magic Dressing ile tamamen aynı.

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Biraz ilgisiz kalmıştı. Ufak bir temizlik yaptım. 2 gündür Trafic'i kullanıyorum. Sanki onu kullanırken L300'e ihanet etmiş gibi hissettim kendimi :). İnternete ilan verdik ama babam da ben de pek istemiyoruz satılmasını. Evlat gibi görüyoruz artık. Umarım yıllarca bizimle kalır :).

Nasiol Detailershine'ı denedim. Ürünün kokusu, uygulama hissiyatı ve bıraktığı görüntü 3d Magic Dressing ile tamamen aynı.

Hayır ya bu efsane satılmasın. Aramızda para toplayak biz alak valla bu dolmuş gitmesin, maskotumuz gibi oldu üzüldüm şimdi:(

architect_baki

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Hocam elinize sağlık baya emeğiniz varmış araç üstünde. İlk yıkadığınız opet benim yıkama mekanım hep oraya giderim. Belki bir gün denk geliriz :)

Emre Mert

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Hayır ya bu efsane satılmasın. Aramızda para toplayak biz alak valla bu dolmuş gitmesin, maskotumuz gibi oldu üzüldüm şimdi:(
Hayırlısı ne ise o olsun abi. Trafic temiz olunca kaçırmayalım dedik. Umarım pişman olmayız.

Hocam elinize sağlık baya emeğiniz varmış araç üstünde. İlk yıkadığınız opet benim yıkama mekanım hep oraya giderim. Belki bir gün denk geliriz :)
Teşekkür ederim :). Opet'te peron olmadığı için üstüm başım batıyor. Yıkamayı Cevizlibağ Petrol Ofisi'nde yapıp iç temizlik için Opet'e geçiyorum. Girişteki otobüslerin yanında takılıyorum genelde :)

architect_baki

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Hayırlısı ne ise o olsun abi. Trafic temiz olunca kaçırmayalım dedik. Umarım pişman olmayız.

Teşekkür ederim :). Opet'te peron olmadığı için üstüm başım batıyor. Yıkamayı Cevizlibağ Petrol Ofisi'nde yapıp iç temizlik için Opet'e geçiyorum. Girişteki otobüslerin yanında takılıyorum genelde :)
Haklısınız peron sıkıntılı ben de eski püskü giyinip gidiyorum petrol ofisinde takılan çok fazla. Oradan memnun musunuz suyu kireçli mi sakin oluyor mu?

Opetin suyu leke yapmıyor ama detaylı temizleyince çok sıkıntı yaşıyorum

Emre Mert

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Haklısınız peron sıkıntılı ben de eski püskü giyinip gidiyorum petrol ofisinde takılan çok fazla. Oradan memnun musunuz suyu kireçli mi sakin oluyor mu?

Opetin suyu leke yapmıyor ama detaylı temizleyince çok sıkıntı yaşıyorum
Hafta sonu gitmemeye çalışıyorum. Hafta içi pek yoğunluk olmuyor. Peron çok olduğu için rahatsız eden olmuyor. Şebeke suyu kadar yumuşak değil ama iyi kurulayınca pek sıkıntı olmuyor. Opet ile aralarında bir fark göremedim. Yıkama sonrası kurulama ve iç temizlik için Opet daha rahat geliyor bana. Opet'te yıkama ve köpük tabancasının hortumu birbirine dolanıyor. Petrol Ofisi'nde yıkama daha rahat oluyor.

architect_baki

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Hafta sonu gitmemeye çalışıyorum. Hafta içi pek yoğunluk olmuyor. Peron çok olduğu için rahatsız eden olmuyor. Şebeke suyu kadar yumuşak değil ama iyi kurulayınca pek sıkıntı olmuyor. Opet ile aralarında bir fark göremedim. Yıkama sonrası kurulama ve iç temizlik için Opet daha rahat geliyor bana. Opet'te yıkama ve köpük tabancasının hortumu birbirine dolanıyor. Petrol Ofisi'nde yıkama daha rahat oluyor.
Suan hafta sonu yasak zaten. Ben gidersem akşam üstü ya da ikindi vakitlerinde gidiyorum. Petrol ofisini deneyeceğim. Opetin suyundan memnunum şebeke suyu orası sanırım, hiç leke kalmıyor ama yıkama alanı çok dar haklısınız. Umarım denk gelmek ümidiyle :) saatlerce uğraşan beyaz corolla ve uzun boylu zayıf birisi varsa o benimdir

Numloq

Uzman Detaycı
Moderator
İl
Denizli
Bırak sizin evladınız olmasını forumun evladı gibi oldu. :) Satılığa çıkarılmasını bende üzüldüm. :( Neyse hayırlısıyla olsun, emeklerine sağlık.

Emre Mert

Konu Sahibi ✔
Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Suan hafta sonu yasak zaten. Ben gidersem akşam üstü ya da ikindi vakitlerinde gidiyorum. Petrol ofisini deneyeceğim. Opetin suyundan memnunum şebeke suyu orası sanırım, hiç leke kalmıyor ama yıkama alanı çok dar haklısınız. Umarım denk gelmek ümidiyle :) saatlerce uğraşan beyaz corolla ve uzun boylu zayıf birisi varsa o benimdir
Yasağı unutmuşum. Önceden hafta sonu gittiğimde kuyruğu görüp geri dönüyordum. Bizim Corolla da kar beyazı. Ben de uzun boylu ve zayıfım :D Muhakkak denk geliriz :).

architect_baki

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Yasağı unutmuşum. Önceden hafta sonu gittiğimde kuyruğu görüp geri dönüyordum. Bizim Corolla da kar beyazı. Ben de uzun boylu ve zayıfım :D Muhakkak denk geliriz :).

hafta sonu ben de araç yıkamam ya şafak baskını ya da gece operasyonu takici usulü :D bizim evlat inci beyazı :) umarım denk geliriz. Bizim gibi detaycı insanlar bulunmaz nimet :)