Nobran'ın Günlüğü Rutin Temizlik, Ürün Denemeleri, Bakım ve Tadilat Uygulamaları

Nobran

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara
Arkadaşlar tekrardan merhaba. Bugün biraz maziye, 2015 yılına gideceğiz. O yılın şubat ayında ufak bir kaza geçirdim. Park yerinden çıkarken bir motosiklet ayak koyma yerini davlumaz ve ön tampon arasına taktı ve ön tamponu konserve gibi açtı. Öyle trajikomik bir kaza oldu ki motorcu bile yere düşmedi. Ben arabaya bakarken etraftan gelen meraklı amcalardan biri tamponu yerine oturttu ve bu da nazarlık olarak kalsın minvalinde bir şeyler derken bu fotoğrafı çektim. Lafı çok uzatmadan, müsait olduğumda kaskodan dosya açıldı ve itiraz etmeme rağmen tampon tırnakları ve braketler tamir edildi. Ayrıca hasar sol tarafta olmasına rağmen sağ tarafta da kastırmadan ötürü hasar olmuştu...

Aradan yıllar geçti ve ben tamponu her söküp takışımda tamirli yerler yavaş yavaş salmaya başladı. Tabi ısıtılarak tamir edildiği için de malzeme esnekliği kaybetti ve epeyce gevrek bir hal aldığı için söküp takarken ekstra dikkat gerekiyordu. Geçtiğimiz ay ise Bursa'da da bir dubaya vurunca bu tamirli yerler tamamen adaya veda etti.

Ben tekrardan yetkili servise gidip tamponun değişmesi için bir dosya açtırmak istedim ama gelen eksper tekrardan tamir deyince benim film koptu. Uzun lafın kısası yıllardır kullanıyorum ama yıllardır da bu ön tampon benim başıma dert açıyordu. Silikon ile tutturdum, plastik kaynak yaptım, İran yapıştırıcısı ile tampon tırnağı imal ettim ama hiç birisinden beni memnun edecek bir verim alamadım. :)

Yan sanayi bir tampon ve orijinal braketleri aldım. Tampon italyan malı, kaliteli plastik kullanılmış orijinali ile birebir aynı olan bir tampon. Tabi ki boyasız geldi :) Braketleri yetkili serviste taktırdım. Perçin bağlantısı ile fabrikadan nasıl çıkıyorsa o şekilde yapılmasını istedim özellikle.

N11 den boya koduna göre doldurulan sprey rötuş seti ve 2k vernik aldım. Boya ve vernik içerisine rica ederek sertleştirici de koydular ve ürünler ertesi gün elimde oldu.

Astar sonrası tozlama ve sonrasında da 3 kat boya attım. Son kat kurumaya yakın ilk kat verniği attım ama vernik bitti, tekrardan sipariş verdim gelmesini bekliyorum. Montajı henüz yapmadım ama meselenin %90 bitince paylaşmak istedim.

Buyrun hep beraber fotoğraflara geçelim :)

Sene 2015 :)

Astarsız tampon

Astar attıktan sonraki durum

Boya+ilk kat vernik sonrası

google post size

Arkadaşlar durum bu şekilde olmakla birlikte, ton farkı olur mu, olursa ne kadar olur bilmiyorum ama inanın benim için bu durum hiç de önemli değil. Benim için önemli olan yegane şey bu tamponun yerine oturması çünkü ağız tadıyla binemedim desem yeridir :)

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Arkadaşlar tekrardan merhaba. Bugün biraz maziye, 2015 yılına gideceğiz. O yılın şubat ayında ufak bir kaza geçirdim. Park yerinden çıkarken bir motosiklet ayak koyma yerini davlumaz ve ön tampon arasına taktı ve ön tamponu konserve gibi açtı. Öyle trajikomik bir kaza oldu ki motorcu bile yere düşmedi. Ben arabaya bakarken etraftan gelen meraklı amcalardan biri tamponu yerine oturttu ve bu da nazarlık olarak kalsın minvalinde bir şeyler derken bu fotoğrafı çektim. Lafı çok uzatmadan, müsait olduğumda kaskodan dosya açıldı ve itiraz etmeme rağmen tampon tırnakları ve braketler tamir edildi. Ayrıca hasar sol tarafta olmasına rağmen sağ tarafta da kastırmadan ötürü hasar olmuştu...

Aradan yıllar geçti ve ben tamponu her söküp takışımda tamirli yerler yavaş yavaş salmaya başladı. Tabi ısıtılarak tamir edildiği için de malzeme esnekliği kaybetti ve epeyce gevrek bir hal aldığı için söküp takarken ekstra dikkat gerekiyordu. Geçtiğimiz ay ise Bursa'da da bir dubaya vurunca bu tamirli yerler tamamen adaya veda etti.

Ben tekrardan yetkili servise gidip tamponun değişmesi için bir dosya açtırmak istedim ama gelen eksper tekrardan tamir deyince benim film koptu. Uzun lafın kısası yıllardır kullanıyorum ama yıllardır da bu ön tampon benim başıma dert açıyordu. Silikon ile tutturdum, plastik kaynak yaptım, İran yapıştırıcısı ile tampon tırnağı imal ettim ama hiç birisinden beni memnun edecek bir verim alamadım. :)

Yan sanayi bir tampon ve orijinal braketleri aldım. Tampon italyan malı, kaliteli plastik kullanılmış orijinali ile birebir aynı olan bir tampon. Tabi ki boyasız geldi :) Braketleri yetkili serviste taktırdım. Perçin bağlantısı ile fabrikadan nasıl çıkıyorsa o şekilde yapılmasını istedim özellikle.

N11 den boya koduna göre doldurulan sprey rötuş seti ve 2k vernik aldım. Boya ve vernik içerisine rica ederek sertleştirici de koydular ve ürünler ertesi gün elimde oldu.

Astar sonrası tozlama ve sonrasında da 3 kat boya attım. Son kat kurumaya yakın ilk kat verniği attım ama vernik bitti, tekrardan sipariş verdim gelmesini bekliyorum. Montajı henüz yapmadım ama meselenin %90 bitince paylaşmak istedim.

Astarsız tampon

google post size

Arkadaşlar durum bu şekilde olmakla birlikte, ton farkı olur mu, olursa ne kadar olur bilmiyorum ama inanın benim için bu durum hiç de önemli değil. Benim için önemli olan yegane şey bu tamponun yerine oturması çünkü ağız tadıyla binemedim desem yeridir :)
Ton tutmazsa @CNR Detailing bizi vurur

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Ne tamponmuş mübarek :) Ellerine sağlık şimdiden Muzaffer. Ton farkını ben de merak ettim açıkçası.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Emeğine sağlık Muzaffer sonucu bekliyoruz bakalım ton farkı olacakmı

informatiker

Amatör Detaycı
Üye
İl
Ankara

Astarsız tampon

google post size

Hayırlı olsun hocam. Güzel işlemler.
Ancak ton farkı ne yazık ki siyah harici metalik renklerde olur. Önemli olan çok fark olmaması, dikkat çekmemesi ve göze batmaması.

Nobran

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara
Arkadaşlar boya ve vernik işlemi bitmiş bulunmaktadır. Ton farkı bence biraz var ama sizin yorumlarınız nedir merak ediyorum. LED projektör tutarak fotoğraf çektim farkı daha çok görmek için.

hareket eden resımler

Boya ve vernik işleri bitti. Sırada montajı kaldı çok ufak bir noktada vernik hatası var onu da zımpara polisaj ile çözerim :)

İlk defa bir parçayı tamamen boyadım. Bundan sonraki aşama montaj olacak. Montaj sonrası da genel zımpara ve polisaj ile portakal kabuğu görüntüsünü gidermek olacak. Okuduğunuz için teşekkür ederim :) Dışarıda yaptırmak ve kendin yapmak bakımından kafa kafaya denk bir maliyet oldu çünkü boyaları spreye koydurdum ancak kendi işini kendin yapmanın keyfi paha biçilemez.

Fotoğrafta yeni takılan braketlerden birisini ve aracın tamponunda artık olmayan tırnakları görebilirsiniz :komik:

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Yani bilemedim ne diyeceğimi Muzaffer. Ellerine sağlık. Ton farkı var mı bilemedim ama yaptığın işin farkı ortada :alkıssx:

ormancı

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul
İşin açıkçası ton farkı falan hiç göremedim fabrikasyon gibi olmuş maşallah. Spreyle boyarken damlacık oluşmamasından çok özenli çalıştığın belli üstad :nazar:

Nobran

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara
Vurmaz inşallah Hurşit abi :)
Ne tamponmuş mübarek :) Ellerine sağlık şimdiden Muzaffer. Ton farkını ben de merak ettim açıkçası.

Bugün montaj işini bitirdim abi en kısa zamanda paylaşım gelecek :)

@Nobran Muzaffer eline emeğine sağlık, koca tamponu boyamışsın, azıcık ton farkı olsa ne olur olmasa ne olur :) Bence tamamdır :)
Hakan abi teşekkür ederim sprey boya kullanarak ilk defa bir parçayı komple boyadım, bence güzel oldu ben sonuçtan memnun kaldım. Portakal kabuğu görüntüsünü gidermek için en kısa zamanda zımpara polisaj yapacağım
Ellerine sağlık bence ton gayet olmuş. Boyacılıkta var maşallah :)
Sanayide birisine sordum boyama+takma 500tl ve ton farkı olur dedi. Başka birisine daha sordum boyama+takma 1200tl ve ton farkı kesinlikle olmayacak dedi. Muammere götürsem adamın vaktini bunlarla harcamak istemiyorum :D İşin ucunda kendi işini kendin yapmak da var. N11 den boya koduna göre sprey boya yapan bir firmadan aldım boyaları. İşyerinde fırsat buldukça yaptım :)

İşin açıkçası ton farkı falan hiç göremedim fabrikasyon gibi olmuş maşallah. Spreyle boyarken damlacık oluşmamasından çok özenli çalıştığın belli üstad :nazar:
:)
Abi boyaları sıcak suyun içine yatırmaktan tut boya atım mesafesine kadar pek çok şeye azami dikkat göstererek yapmaya çalıştım, elimden gelenin en iyisi bu oldu. Bundan iyisini yapmam için tabanca ve fırın boya kullanmam gerekiyor çok teşekkür ederim :)

Emeğine sağlık Muzaffer sonucu bekliyoruz bakalım ton farkı olacakmı

Montajı bugün bitirdim Süleyman abi paylaşımları en kısa sürede yapacağım ben sonuçtan memnun kaldım ama sizlerin yorumu daha önemli benim için :)

Eline sağlık kardeşim, daha ne olsun.
Montaj ve montaj sonrasını paylaştıktan sonra da yorumunu sabırsızlıkla bekliyor olacağım abi teşekkür ederim :)

Nobran

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara

Yoğun iş temposu arasında yeni tamponun astar boya vernik ve son olarak montajını da bugün bitirmiş bulunmaktayım.

Öncelikle eski tamponu indirerek işe başladım.

Ardından tampon üzerindeki plastikleri ve metalleri sökerek yıkayıp temizledim. Temizlik sonrası herhangi bir koruma ürünü kullanmadım.

Ardından bu plastikleri, boyamış olduğum tampona taktım.

Yan sanayi 1. sınıf olarak nitelendirilen bu tampon 1. sınıf olmayı fazlası ile hak ediyor çünkü en büyük korkum tam oturmaması ve kısıtlı zaman aralığında işimin yarım kalmasıydı. Piyasada sıkça duyduğum yan sanayi tampon tam oturmaz algısını yerle bir edecek kadar ufak konstrüksiyon farklılıkları dışında araç ve plastikler üzerindeki tüm delik ve tırnaklar ile tam uyumlu çıktığı için herhangi bir sıkıntı yaşamadan montajı bitirmiş olmanın mutluluğunu sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Son olarak internetten aldığım boyadan da çok memnun kaldım neredeyse fark yok gibi sanki, sizlerin yorumu nedir bu konuda ?

Okuduğunuz için teşekkürler, bir sonraki uygulamada görüşmek dileğiyle :)

EmirhanYigiter

Uzman Detaycı
Üye

Yoğun iş temposu arasında yeni tamponun astar boya vernik ve son olarak montajını da bugün bitirmiş bulunmaktayım.

Ardından tampon üzerindeki plastikleri ve metalleri sökerek yıkayıp temizledim. Temizlik sonrası herhangi bir koruma ürünü kullanmadım.

Yan sanayi 1. sınıf olarak nitelendirilen bu tampon 1. sınıf olmayı fazlası ile hak ediyor çünkü en büyük korkum tam oturmaması ve kısıtlı zaman aralığında işimin yarım kalmasıydı. Piyasada sıkça duyduğum yan sanayi tampon tam oturmaz algısını yerle bir edecek kadar ufak konstrüksiyon farklılıkları dışında araç ve plastikler üzerindeki tüm delik ve tırnaklar ile tam uyumlu çıktığı için herhangi bir sıkıntı yaşamadan montajı bitirmiş olmanın mutluluğunu sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Son olarak internetten aldığım boyadan da çok memnun kaldım neredeyse fark yok gibi sanki, sizlerin yorumu nedir bu konuda ?

Eline sağlık abi, boyaları internetten almana gerek yok adını bilmesem de başkent sanayide birisi sprey basıyor. Bir kaç kez koyu yeşil renk için bastırdık, ton ile ilgili bir problem olmadı ancak dış boya yapmamıştık. Şaşmazda Kuzey Boya var, bizim boyacı iyi boya kardığı yönünde çok methetti. Sprey basıyor ise oradan da yaptırılabilir. Ton farkını konuşmak için sac parçayı boyamak lazım. Focus 3lerde daha tamponla kaporta rengi tutanı görmedim. Varsa da 2-3 kez boyayarak denemek lazım büyük ihtimal. Ufak parça boyayıp bakılsa bile tutmaz bu namussuz. Biraz da ustalar nasıl olsa tampon deyip boyadığından oluyor tabi.
9000 km de olduğundan tamponlar fabrika boyasıyladır diye düşünüyorum.

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik

Tekrar ellerine sağlık Muzaffer. Açıkçası ben bilgisayar ekranından bir fark göremedim. Canlı görmek lazım :gulumsemex:

Bir fotoğrafta sis farı çerçevesi tam oturmamış gibi gördüm. Yanılıyor muyum ?