Yine arındık

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
@Muratcan @_CaN_ @Berkay teşekkürler :)

İçindekini çekmekten kasıt süreci hızlandırmak. Zaten pompalama esnasında içindeki eski yağı atacağız neden birde depodakini pompalayalım gereksiz iş gücü. Bunun miktarı mesele değil olaki ben fazla çekerim aman nolur nolmaz diye 3 şırınga çektim ama hala şırınganın çekebileceği seviyede yağ vardı
hıh şimdi oldu :) dedim acaba 150 ml'den fazlasını çekmek sorun mu oluşturur diye :) hidrolik değişimini özet geçersek üstten sıvıyı çekebildiğin kadar çek, kalanı da freni pompalayarak her tekerden ayrı ayrı boşalt ve hidrolik deposunu doldur şeklinde diyebiliriz yani dimi? atladığım bir şeyler var mı yoksa?

yakupkilic

Acemi Detaycı
Üye
İl
Ankara
Benimki fazla değil yahu her biri 10-15er kilo ardıç ağacıymış sanırım öyle bişi dediler. Burada malesef ağaç falan olmadığından büyük bişi bulamadım kesinlikle yaptıracak arkadaşlar en az 1 hatta 1.20 falan yaptırsın. 70cmden rampa olmuyormuş biraz altına destek attık biraz önüne he birde yerdeki parkeyi deldim ona sabitledim şimdilik iyi gibi ama o modifikasyonlardan önce tek denemede tamponun dudak kısımlarını hış ettim. Elime sağlık:opucukx:

Hocam kaç kmdir sizde bilmiyorum ama o bahsedilen yağ bence 250kdan sonraki iş. Zaten rutinde kaliteli yağ tercihi ve her bakımda filtre değişirse hiç bişi olmaz. Yani yağ kalınlaştırmak eskide kaldı bence.
Servis elinde satamadığı yağı bir şekilde eritmek istiyor olabilir bilemem ama madem 130k daki arabanın yağ viskozitesi değişip kullanacağız neden şanzıman yağına ömürlük dediniz? Bu büyük bir muamma.
Fren hidroliklerini özellikle kapı arasında belirtmiş sıfırken 3 sonrasında 2 yıl diye eyvallah soğutma suyunun periyodunu neden belirtmemiş. Vag grubunun en hassas yerlerinden biride devridaim pompası. Ki birde polonun segmentini düşünürsek kalite ve ömür olarak nereleri düşünür hale geliriz.
Kayseri aykandan fiyat alam dedim kendim uğraşmayım başıma bela alırım diye şanzıman yağı değişmez dediler. Evet Almanya'da ortalama ekonomik ömür olarak 180k olunca bende ürettiğim arabaya periyodik cetvelde bazı şeylere ömür boyu derim. Mesela benzin filtresi! Enteresan işler
Hocam girdim n11e fiyat/yorum endeksikafama yatanı sipariş verdim geldiğinde kontrol ettim en eski ürün fren hidroliğiydi 2020/08/08 di çoğunu mekatodan aldım
Hocam dediklerinizde o kadar haklısınız ki resmen sanayiyi özetlemişsiniz. Sadece Kayseri değil Ankara’ da bile fren hidroliğine eksildikçe tamamlanır değiştirilmez dediler. İnternette satılan fren hidroliği kutusunun içersine daldırılarak içersindeki nem seviyesini ölçen bir kalem vardı. Ondan alıp test ettim kıp kırmızı çıktı resmen su olmuş hidrolik kaynama noktası felan hikaye yani en küçük bir rampa inişte hidrolik ısınıyor ısınan hidrolik basınç yapıp freni şişiriyor sonra tutmaz hale geliyor. Ama bunu ustalara söylesen yok fren merkezin bozuk yok frende hava vardır deyip geçiyorlar. Bir vag kullanıcısı olarak iyi ki youtube’da Arslan usta gibi birini tanımışım ki Ankara gibi bi yerde bu tür yalanlarla kandırılmadan cebimizden tonla para vermeden mantığını anlıyoruz ve çözüm odaklı hallediliyor...
Şanzıman yağına gelince bana da ömürlük dediler ben şuna inanıyorum
Sanayiye gelen arabaların çoğu şanzıman yağını değiştirmemiş oluyor ustalar da değiştirince şanzımanda sıkıntı olabileceğinden dolayı değiştirmek istemiyor
Ertesi gün gelip yaa usta yağı değiştirdi sen benim şanzımanı bozdun deyip başına üşülüyorlarmış... Hele dsg gibi hastalıklı şanzımanda bunu bir usta ağzından duyup öğremmek çok iyi oldu bana

Bir diğer sebebi de maalesef ki para kazanma derdi olan ustalar kimisi diyor ki örneğin gördüm sizin şanzımanınızdan çıkan metal parçaları kim bilir öyle kulllanılsa yarın dişlilere zarar verebilirdi kompe şanzıman dahi yapılabilirdi. Kimisi de işte bozulsun da biz de para kazanalım derdinde...
Kısacası az bir bilgin dahi yoksa hem paranı alıp hem de arabanı bozuyorlar.

Bu arada verdiğiniz bigiler için çok teşekkür ederim hocam kapıdaki etiket bende yırtılmıştı.. 2 yıllık periyodu bilmiyordum bile

Mentalfeed

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
hıh şimdi oldu :) dedim acaba 150 ml'den fazlasını çekmek sorun mu oluşturur diye :) hidrolik değişimini özet geçersek üstten sıvıyı çekebildiğin kadar çek, kalanı da freni pompalayarak her tekerden ayrı ayrı boşalt ve hidrolik deposunu doldur şeklinde diyebiliriz yani dimi? atladığım bir şeyler var mı yoksa?
Yani deponun sürekli yeni yağla beslenmesi lazım farkında olmadan seviye falan düşer başımıza iş almayalım. mesela şırıngayla çektikten sonra yenisi koydum. Hemen her tekeri 20şer kere pompalamışızdır ve her 10 pompada yağ ekledim

Mentalfeed

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Hocam ellerin dert görmesin. Haznede mıknatıs özelliği var mı metal parçaları toplaması açısından?
Valla metale değdirmedim ama balata spreyini sıkınca çapaklar çıkmakta ısrarcıydılar. Mıknatısın o yapış yapış hali vardır bilirsiniz toprağa düşüncede olur öyle bişiydi

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Emeğine sağlık Hurşit bizde tamircilikde var desene

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ReNeVaL

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Kayseri, Develi
Selamlar

56k dan 122k ya gelmişiz Yıllık bakımın zamanı geldi arada şanzıman ve fren yağlarınıda değiştik @mehmetttç çok teşekkürler

Önce krikoyla indir kaldır artık zor gelmeye başladığı için rampa kestirdim.

Ürünleri tedarik ettik bu kısmı biraz bütçe üzücü olsada yinede insan bakımlı arabaya binmenin hazzıyla onu unutuyor. Ki zaten kilometre bazına vursan çok komik rakamlar çıkar

Hidrolik deposundan 150ml çekip üstünü yeni yağla tamamladıktan sonra en uzak tekere gittik

Sırayla diğer tekerleride döndük ve debriyajında yağını değiştikten sonra 1litre dot4 ü bitirdik.
Kirliyiz baya @_CaN_ ve @tolu_en e özenmemek elde değil

Gelelim şanzımana gerekli ölçümleri yapıp ilgili anahtarları aldık. Tapalar için 17allen, şanzıman kilidi ve çapak haznesi için m8 yıldız allen

Kilitler hemen çıktıda hazneyi çıkarmak bir zulumdü bitirdi beni

Haznenin içinde çıkanlar korkutmadı değil baya demir talaşı birikmiş. Gene yutuptakilere göre az ama olsun sıhhat açısından tehlikeli

Contasını sürdük ve taktık

Hemen engine flush ile 10dk çalıştırdık
Motor tapasını ve yağ filtresini söküp iyice bekledik ve yağımızı koyduk.

Diğer filreleride değiştirdik

Çıkan yağları bidona doldurup çöpün kenarına koydum. Burda sanayide belki toplama yerleri vardır ama 40bin nüfuslu yerde olmayadabilir.

İlk defa liqi ve motül kullanacağım için çok heyecanlıyım. İnşallah haznenin contasını çok sürüp başıma iş almamışımdır. Yoksa sırf yağa yine 200₺ bayılmak benim için zor olacak.
Herkese selametle. Desteklerinden dolayı @Ozgur_gs_91 ve @Nobran a teşekkürler he bide antalyada Arslan usta var yutup kanalından aldığım numarasıyla baya yardımcı oldu bana

ege

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
izmir
@Mentalfeed, bey elinize saglık. sanayi işleriyle yine imrendirdiniz forum ahalisini. bir bakım zamanı daha çok uyguna gelmiş.

iyi detaylar.

Mentalfeed

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Selamlar
Çok şükür polisaj sezonunu açtık

Chemicalguys v38 mis mis

Adanadan kıymetli kardeşimin isteği üzere powerlock ile apexi kapıştıralım bakalım.

Polytopun silmesi eziyet resmen canım powerlock silmesi dayanımı parlaklığı şahane. Gerçi polytopta güzel parlıyor. İkiside kaymak gibi yüzey bırakıyor

Finaller

Mentalfeed

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Elinize sağlık Kara polo yaza hazırlanmış:)
Powerlock un dayanımı nasıl?
Ne kadar geç silinirse o kadar uzun gidiyor ama ben tam 24 saat bekletip sildiğimde 1 ay net gitti sonra bonculları bozuldu 2. Ayda ölüydü. Her hafta yıkanmıştı

mustafacagri

Uzman Detaycı
Üye
İl
Ankara
Selamlar
Çok şükür polisaj sezonunu açtık

Chemicalguys v38 mis mis

Adanadan kıymetli kardeşimin isteği üzere powerlock ile apexi kapıştıralım bakalım.

Polytopun silmesi eziyet resmen canım powerlock silmesi dayanımı parlaklığı şahane. Gerçi polytopta güzel parlıyor. İkiside kaymak gibi yüzey bırakıyor

Finaller

Yaz turnesine hazırlıklar başlamış :D powerlock daha uzun dayanır gibi geldi. Turne öncesi detaylı uygulama karelerini bekliyorum :) elinize sağlık