Bugün Aracınızda Ne Değişiklik Yaptınız?

Erkan KOCAKAYA

Uzman Detaycı
Üye
İl
Bartın
Merhabalar detail forum ailesi.
En son ki yıkama üzerine 15 gün geçti ve araç ile yaklaşık 1100 km yol yaptım. Yolculuk sırasında yağmur, toz ve güneşe maruz kaldık. Bugün dersler bitince terapiye geçtim.

İlk olarak araç içini el faraşı ile süpürdüm. Toplanan toz parçacıklarını nemli bir bez ile aldım. Sonra iç plastik aksamı ( kapi eşikleri , kapılar, torpido, kolçak arkası) flowey İ2 ile sildim. Yarım litrelik şişeye 1:15 sulandırıp kullandım. Sonra her yeri kuru bez ile tekrar geçtim. Sonra koruma olarak meguiars suprema kullandım. Paspaslari Koch chemi gs ile temizledim. Paspaslari cardarp lastik parlatıcı ile geçtim.

İkinci olarak lastik-jant-davlumbaz temizliğine geçtim. 1 litrelik şişeye 1:20 oranında sulandırılmış flowey R1 kullandım. Lastik fırçası cartainer idi.

Üçüncü olarak ön yıkamaya geçtim. İki litrelik alta köpük pompasına 50 ml magifoam ekledim. Alta'yi manuel kullanmaya devam ediyorum. Baya yorucu:).
Sonra çift kova yıkamaya geçtim. Kova yıkamada sam's detailing şampuani kullandım. 5 litrelik kovaya 45 ml kullandım. Yıkama eldiveni purestar polar white wash mite kullandım. İkinci bir eldiven ile de en son Jant lastik ve davlumbazlari tekrar yıkadım.
Kurulama havlusu olarak virtues twisted double plus kullandım. Aracı kurulamaya yetiyor. Kapı aralarını ve altlarını başka bir bez ile kuruladim.
Dış plastik aksamı meguiars 40 ile korumaya aldım. Hızlı cila olarak meguiars X-press kullandım. Cila bezi
süperclean'den. İkinci bir mikrofiber bez ile tekrar hızlı cila üzerinden geçtim. İlk bez bir yerden sonra nemli olmaya başladı. Camlarda K2 nuta kullanıyorum. Cam bezi olarak eskiden kalma iyi bir cam bezi, fakat markasını hatırlamıyorum.
Lastik parlatıcı meguiars endurance kullandım. Sonra koku eksik kaldı. Yarın 30 liralık kahve çektirip üç-dört gün tutarım aracın içinde. Tüm bu işlemlere 16.30 gibi başlayıp, 19.45 gibi bitirdim. :)

Son düzenleme:

Cycl3s

Amatör Detaycı
Üye
İl
Istanbul
Hava biraz sisli puslu olunca 2 haftadır otoparktan çıkartmadığım aracımın üstüne sadece toz inmişti, dedim hafta sonu yıkarım en azından bu hafta içerisine girişeyim.

Yaz geldiği için öncelikle kauçuk paspaslara elveda dedik. Paspasları eve çıkartıp yıkayıp temizleyip kaldırıyorum.

Bugün ki yardımcı arkadaşlarımız ADBL interior cleaner ve eski bir makyaj fırçası :)

Dyson süpürgemiz ile içerisini bir güzel süpürüp direksiyondan başlayarak temizliğe başladım.

https://detailforum.com

ADBL Glass cleaner ile camlarımız temizlendi. Bu ürünün iki versiyonu var, ben ilk versiyonunu da aldım ikincisini de. Açıkçası ikinci versiyonu çok daha iyi temizliyor ve ıslak bırakmıyor. Dış camlarda ise ADBL hybrid cleaner kullanıyorum ondan da memnunum.

Finalden memnunuz;

Son olarak Chemical Guys Vanilla ile kokulandırıyoruz, bu kokuyu oldukça seviyorum

Mörv5n

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Bursa
Isınan havalar yüzünden kışın kullandığım oto kokusunu değiştirdim. Ufak bir oynama sayılsa da bunaltıcı mevsimlere geçişlerde gereklilik olduğunu düşünüyorum . (Spx mağazasının kokusunu sevenler için muscent markasında “Red sekoya“ olanı şiddetle tavsiye ediyorum. Fiyatı çok uygun. Birebir aynı diyebilirim. Unisex olup kış ve bahar aylarında kullanımı ideal. Çok hoş asla baymayan ayarında tatlılığı olan hafif çiçeksi- odunsu bir koku.
Sıvı olması yazın erken bitmesine neden olabilir. koku yoğunluğu , fazlaca buharlaşma yüzünden rahatsızlık verebilir.)
Little joe markasından metalik gri zencefilli limonlu “ginger lemon” ibaresi olan çeşidini havalandırmaya ,
Little trees markasından da “City Style“ olanı da aynaya iki hafta arayla takıyorum. İkisini aynı anda takmama sebebim ise little trees olanın başta çok fazla yoğun koku salınımı olması. Ara verip little Joe taktığım zaman birinin odunsu tarafını diğerinin fresh yanı dengeliyor.
Araç graphene gri olduğu için de hem renk hem de koku güzelliği açısından uyum yakalamış oluyorum.

Son düzenleme:

emirhaneness

Uzman Detaycı
Üye
İl
Gebze
Çamurlu köy yollarından geçen ve uzun yoldan geldiği için aşırı pislenmişti havanın bulutlu olduğunu bile bile yıkadım en azından kiri insin diye.

Jantlara Meguiars Wheel Brightener kullanıyorum 1:4 sulandırılmış performansı gayet iyi beğenerek kullanıyorum. Jant yüzeyine ve içine sıktıktan sonra Marolex pompanın içine ADBL Yeti koyup jant içlerine köpük sıkıp K2 nin jant fırçası ile iyice fırçalıyorum. Sonrasında jant yüzeyine köpük sıkıp soft makyaj fırçasıyla güzelce fırçalıyorum. Lastiklere Meguiars Super Degreaser 1:7 kullanıyorum lastik kirlerini çıkartmada yetersiz kalıyor oranı düşürmek gerekiyor. Sonrasında lastiklere köpük sıkıp parlatan adamların lastik fırçasıyla fırçalıyorum. Davlumbazlarada Meg Super D. sıkıp üstüne köpük attıktan sonra Parlatanadamların Davlumbaz Fırçası ile fırçalıyorum. Jant lastik bittikten sonra ön yıkamayı Marolex pompası ve ADBL Yeti ile yapıyorum. ADBL Yetinin kir çözme performansı olsun köpürmesi olsun çok başarılı 1 lt si 175 tl idi fiyatına göre performansı cok cok iyi. Sonrasında temaslı yıkama için 13-15 lt suya bol miktarda sams detailing shampoo döküp aracın belden üstünü Work Stuff Thypoon ile Belden altını Purestar Double Twist Wash Mitt ile güzelce temaslı yıkıyorum. Temaslı yıkama bittikten sonra Work Stuff ın Albino serisi fırçası ile plastik yerleri fırçalayıp aracı duruluyorum. Kurulama işini Smartbee Queendry ve Purestar Double Twist ile yapıp hızlı cila aşamasına geçtim.

Vonix Blend kullandım ilk defa çok güzel bi finishi var. Kıvamı koyu kokusu Blend Katı Waxın aynısı. Panel başı ortalama 2-3 fıs sıkıp wax bezi ile yaydım, Purestarın Buffing bezi ile parlattım. Boyaya çok güzel doygunluk verdi çok hoşuma gitti umarım dayanımıda iyi olur.
Hafif çiseliyor diye plastiklere Meg 40 sürmedim. Lastik parlatıcıyıda evin önünde Endurance sürdüm.

ygT-

Amatör Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Isınan havalar yüzünden kışın kullandığım oto kokusunu değiştirdim. Ufak bir oynama sayılsa da bunaltıcı mevsimlere geçişlerde gereklilik olduğunu düşünüyorum . (Spx mağazasının kokusunu sevenler için muscent markasında “Red sekoya“ olanı şiddetle tavsiye ediyorum. Fiyatı çok uygun. Birebir aynı diyebilirim. Unisex olup kış ve bahar aylarında kullanımı ideal. Çok hoş asla baymayan ayarında tatlılığı olan hafif çiçeksi- odunsu bir koku.
Sıvı olması yazın erken bitmesine neden olabilir. koku yoğunluğu , fazlaca buharlaşma yüzünden rahatsızlık verebilir.)
Little joe markasından metalik gri zencefilli limonlu “ginger lemon” ibaresi olan çeşidini havalandırmaya ,
Little trees markasından da “City Style“ olanı da aynaya iki hafta arayla takıyorum. İkisini aynı anda takmama sebebim ise little trees olanın başta çok fazla yoğun koku salınımı olması. Ara verip little Joe taktığım zaman birinin odunsu tarafını diğerinin fresh yanı dengeliyor.
Araç graphene gri olduğu için de hem renk hem de koku güzelliği açısından uyum yakalamış oluyorum.

Hocam spx mağaza kokusunu benim gibi birçok kişide merak etmiştir. Hatta forumlarda ve sözlüklerde de bununla ilgili birçok konu vardır. Mağaza sanırım anlaşmalı oldukları klima firmasıyla çalışıyormuş, koku onlara aitmiş. Daha önce başka bi forumda spx mağazasının kokusuna benziyor denilen kokuyu almıştım, mağazadaki kokuyla alakası yoktu. Şimdi sizin gönderinizi gördüm, birebir aynı dediniz merak ettim. Ürünün fısfıs şişedeki versiyonunu mu kullanıyorsunuz yoksa minik şişede asma şeklinde olanı mı?

Mörv5n

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Bursa
Hocam spx mağaza kokusunu benim gibi birçok kişide merak etmiştir. Hatta forumlarda ve sözlüklerde de bununla ilgili birçok konu vardır. Mağaza sanırım anlaşmalı oldukları klima firmasıyla çalışıyormuş, koku onlara aitmiş. Daha önce başka bi forumda spx mağazasının kokusuna benziyor denilen kokuyu almıştım, mağazadaki kokuyla alakası yoktu. Şimdi sizin gönderinizi gördüm, birebir aynı dediniz merak ettim. Ürünün fısfıs şişedeki versiyonunu mu kullanıyorsunuz yoksa minik şişede asma şeklinde olanı mı?
Merhabalar ,
Mağazaya her girdiğimizde babamla ortam kokusuna mest olurduk.
Dışarıya satmayıp kendilerine özel ürettirdiklerini ,en baskın noktasının ise sekoya ağcı olduğunu izah etmişlerdi.
Burnunu kokular konusunda genelde yoran hatta minik de Bir koleksiyona sahip , Bu mecra hariç Birçok forumda ve sitede aynı şekilde o kokuyu aramış, her benziyor denilenleri bir heves denemiş biri olarak söyleyebilirim ki muscent oto kokusu versiyonu benzerlik konusunda muadil olarak benim fikrimce en yakın olanı.
Fiyatı en son baktığımda 50 tl idi.
Ml olarak da yanılmıyorsam 8ml.
Minik çalkalanıp tahta kısmı ıslatılarak etrafa kokunun yayılması amaçlanan şişelerden. Fısfıslı olanları hiç denemedim normal parfüm diye satılan versiyonunun araç için olandan farklı olması muhtemel. Ben Bursa’da ikamet ettiğimden kolay erişim sağlayabiliyordum, kargo ücretleri yüksek olduğu için tek ürün almak ekonomik olmayacaktır. Bulunduğunuz şehirde mağazalarından mevcutsa alıp denemenizi tavsiye ederim. Alacak olursanız kullanımı için naçizane ufak bir fikir vermek isterim. Kışın komple iç tıpasını açıp asabilirsiniz sorun olmuyor lakin sıcak havaların bastırdığı zamanlarda İç plastik tıpasına yorgan iğnesi ile iki üç delik açıp o şekilde az ürün gelmesini sağlayarak kullanırsanız hem daha uzun süre faydalanırsınız hem de koku yoğunluğu bunaltmamış olur :)

Son düzenleme:

ygT-

Amatör Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Merhabalar ,
Mağazaya her girdiğimizde babamla ortam kokusuna mest olurduk.
Dışarıya satmayıp kendilerine özel ürettirdiklerini ,en baskın noktasının ise sekoya ağcı olduğunu izah etmişlerdi.
Burnunu kokular konusunda genelde yoran hatta minik de Bir koleksiyona sahip , Bu mecra hariç Birçok forumda ve sitede aynı şekilde o kokuyu aramış, her benziyor denilenleri bir heves denemiş biri olarak söyleyebilirim ki muscent oto kokusu versiyonu benzerlik konusunda muadil olarak benim fikrimce en yakın olanı.
Fiyatı en son baktığımda 50 tl idi.
Ml olarak da yanılmıyorsam 8ml.
Minik çalkalanıp tahta kısmı ıslatılarak etrafa kokunun yayılması amaçlanan şişelerden. Fısfıslı olanları hiç denemedim normal parfüm diye satılan versiyonunun araç için olandan farklı olması muhtemel. Ben Bursa’da ikamet ettiğimden kolay erişim sağlayabiliyordum, kargo ücretleri yüksek olduğu için tek ürün almak ekonomik olmayacaktır. Bulunduğunuz şehirde mağazalarından mevcutsa alıp denemenizi tavsiye ederim. Alacak olursanız kullanımı için naçizane ufak bir fikir vermek isterim. Kışın komple iç tıpasını açıp asabilirsiniz sorun olmuyor lakin sıcak havaların bastırdığı zamanlarda İç plastik tıpasına yorgan iğnesi ile iki üç delik açıp o şekilde az ürün gelmesini sağlayarak kullanırsanız hem daha uzun süre faydalanırsınız hem de koku yoğunluğu bunaltmamış olur :)
Anladım hocam, bu yazdıklarınızdan sonra kokunun birebir aynısı olabileceğini almadan,kullanmadan hissettim :) Dediğim gibi birkaç muadili alıp denedim ancak hiçbiri mağazadaki etkiyi vermedi. Önümüzdeki hafta bakırköy taraflarına geçeceğim, orda da mağazaları mevcutmuş. Mağazada varsa alıp deneyeceğim.

Mörv5n

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Bursa
Anladım hocam, bu yazdıklarınızdan sonra kokunun birebir aynısı olabileceğini almadan,kullanmadan hissettim :) Dediğim gibi birkaç muadili alıp denedim ancak hiçbiri mağazadaki etkiyi vermedi. Önümüzdeki hafta bakırköy taraflarına geçeceğim, orda da mağazaları mevcutmuş. Mağazada varsa alıp deneyeceğim.
Umarım beklentinizi karşılar ve çokça memnun kalırsınız , nezaketiniz için teşekkür ediyorum. Kullandıktan sonra olumlu /olumsuz şekilde fikrinizi belirtirseniz çok sevinirim. şimdiden güzel günlerde kullanmanızı diliyorum :)

ygT-

Amatör Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Umarım beklentinizi karşılar ve çokça memnun kalırsınız , nezaketiniz için teşekkür ediyorum. Kullandıktan sonra olumlu /olumsuz şekilde fikrinizi belirtirseniz çok sevinirim. şimdiden güzel günlerde kullanmanızı diliyorum :)
Ben teşekkür ederim hocam, kullandıktan sonra bilgi veririm tabiki :)

kotan86

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
tarsus
Selam millet.
Aracımın önceki sahibinin yaptırmış olduğu pvc kaplama tam 5 yıldır üzerindeydi. Sökerken kaportaya zarar vermiştir diye epey endişelenmiştim.
Burada şunu belirtmeliyim, özellikle folyo kaplı kaput korumasına düzenli aralıklarla fusso 99 uygulamıştım ve üzerine her yıkama sonrası çeşitli sprey wax lar tabiki.
Fusso 99 ve sprey wax lar gerçekten uv ye karşı kouyor.
Pvc kaplamanın süresi geçerse ne kadar tehlikeli olabileceğini bir çoğunuz araçlarda görmüşsünüzdür. Özellikle pvc lerin yapıştırıcılarıda kalitesiz oluyor ve uzun süre bekleyen pvc yi sökerken baş belası oluyor. Usta pvc kaplamayı sökerken ne sıcak hava tabancası nede kaynar su kullandı.
Çok rahat bir şekilde ve kaportada yapıştırıcı kalmadan söktü.
Bu kadar rahat sökülmesinin tek sebebi ph - şampuan , fusso vb waxlar koruyucu ürünler kullanmamdı.
Yeni kaplamam ise %100 TPU ultra parlak , kendini yenileye bilen, yapıştırıcı olarak henkel kullanmış bir üründü. Tabiki ilk işim bu ürünede fusso 99 uygulamam oldu.
Adana detailing de yaptırdım. İşçiliğini ve işine olan saygısını takdir ediyor ve bu civarda olan kişilere kendisini tavsiye ederim. Bizim gibi detay severler için kaliteli bir işletme.
Bu arada aracını seven herkesin kaput koruma yaptırmasını tavsiye ederim. Arabanın çamurlukta, arka kapılarda bu kadar taş izi varken kaput koruma olamasaydı herhalde kaput meteora dönerdi. Artı mahallede çocuklar kaputa taş ile kalp çizmişlerdi , folyo olmasaydı epey moralim bozulurdu.

Son düzenleme:

OnurCK

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Cumartesi hava güzel olunca bir süredir aklımda olan aracıma pasta cila seramik uygulamasını yapmaya niyetlendim. Öğlen saat 1 gibi arabanın içinden başladım süpürdüm KC gs ile temizledim ardından deturner interior dressing ile korumaya aldım. Aracın içi baya uğraştırdı. Kapı eşiklerine bu aşama da dokunmadım. İç taraf bittikten sonra dışına geçtim.

Lastik ve jantlardan başladım. 1:1 Roton jantlara jant+lastik için 1:20 Floey b33 ADBL köpük pompasıyla attım çeşitli fırçalarla temizleyip duruladım.

Sonrasında 1:9 Magifoam atıp bir süre beklettim o sırada kovaya angelwax shampoo karışımı yaptım. Araç köpüklüyken köpük fırçayla ulaşılması zor yerleri temizledim. Sonra hazırladığım karışımla temaslı yıkamayı gerçekleştirdim. Kurulamadan önce valetpro kil ile sprey şişesine hazırladığım şampuan su karışımını kullanarak kil temizliğini gerçekleştirdim. Kilden sonra duruladım ve plastik bölgeleri bantladım.

Kaputta ufak bir bölgeye deneme yaptım çizikler baya bir kaybolmuştu. Sonra vakit geç olduğu için aracı bu şekil bırakıp yarın devam ederim diyip bıraktım. Sabah kalktım devam etmek için ama öyle güzel bi havadan sonra pazar günü hava yağışlıydı. bantları söktüm. Tam anlamıyla yaz gelene kadar bu işe bulaşmamaya karar verdim.

SubaruOutback

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul
Otomobillerle uzaktan yakından alakası olmayan kayınpederimin otomobiline 4 lastik aldık ve taktırdık. Birde rot ayarı yapıldı. Otomobil sanırım banttan çıktıktan sonra hayatında ilk defa rot ayarı gördü :D
Tüm ayarlar bozulmuş. Ön lastikler, efendisine yalvaran köle gibi içe bakıyordu, ha gayret iki tekerlek birleşme kıvamına gelmiş. Arka lastikler ise sanki bütün yükü sırtlar gibi içe basıyordu. Neyse ki, yavaş kullanıyor da bu ayarsızlığı anlamıyor. Hatta bazen dünyanın dönüş hızı onun sürüş hızından bile hızlı olduğunu düşünüyorum :D :D (o kadar yavaş kullanıyor :D )
Peş peşe lastikçiye gittik. Yolda 3 defa ufuk çizgisinde kayboldu. Sahile yaklaşan yelkenlinin önce direği görülür ya, bende bunun tam tersini yaşadım. Yavaş yavaş sadece tavan antenini görmeye başladım. Kaybolmasın diye neredeyse inip kendi otomobilimi itecektim :D :D
Efem bu kısa yazıyı okuduktan sonra bir nebze olsun gülmenizi sağlayabildiysem ne mutlu kayınpederime :D

berkesennturk

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İzmir-Bursa
ön yıkama magifoam ile yapıldı sonrasında purple velvet ile temaslı yıkama yapıldı sonrasında yıkanıp kurulandı soft99 koyu renkli araçlar için olan avrupa versiyonunu uyguladım malum bayram yaklaşıyor 2-3 hafta kadar arabaya çok fazla özen gösteremeyeceğim için şimdiden hazırlıklı olmak lazım :)
yıkama esnasında maalesef fotoğraf çekemedim fırçayla araba yıkayan dayılar rahat vermediği için biraz alel acele kan ter içinde kalarak zor bela yıkadım arabayı