Bugün Aracınızda Ne Değişiklik Yaptınız?

emirhaneness

Uzman Detaycı
Üye
İl
Gebze
Öne çıkan konu #9,781
Elinize sağlık çok güzel olmuş. Uygulamayı nasıl yaptınız? Ürünü sprey ile sık, fırçala şeklinde mi ? Durulamayı nasıl yaptınız ?
Meg super degreaser sıkıp detay fırçasıyla fırçaladım bezlede sildim. koch chemie mp yi eşit şekilde sıkıp birkaç dakika bekledikten sonra temiz bezle sildim.

palemdar

Acemi Detaycı
Üye
İl
ist
Meg super degreaser sıkıp detay fırçasıyla fırçaladım bezlede sildim. koch chemie mp yi eşit şekilde sıkıp birkaç dakika bekledikten sonra temiz bezle sildim.
Cevap için teşekkürler. Bende de 3d nin degreaseri var, su vurmamak için motoru hiç temizlemedim. Ben de sizin gibi susuz temizleme yapmaya
Çalışayım. Durulamadan bezle sildiğinizde temizleniyorsa çok iyi :) ellerinizin ulaşamadığı yerleri nasıl yaptınız aşağılrı falan ?

emirhaneness

Uzman Detaycı
Üye
İl
Gebze
Cevap için teşekkürler. Bende de 3d nin degreaseri var, su vurmamak için motoru hiç temizlemedim. Ben de sizin gibi susuz temizleme yapmaya
Çalışayım. Durulamadan bezle sildiğinizde temizleniyorsa çok iyi :) ellerinizin ulaşamadığı yerleri nasıl yaptınız aşağılrı falan ?
Ellerimi parçalaya parçalaya dibe köşeye girdim bazı yerlerin plastik parçalarını cıkartarak işi kolaylaştırdım en altları zaten ellemedim

qubit

Çaylak Detaycı
Üye
İl
Ankara
Kaput kısmını bi güzel temizledim korumaya aldım çok güzel oldu içime sindi sabah 10da başladım 1 saat kahvaltı molası verdim işlemler bittiğinde saat 3.30 du. :)
1:4 Meguiars Super Degreaser ve Sert kıllı uzun Lucullan fırça kullandım. 2 Kat temizlik yaptım aşırı kirliydi.
Kirli Hali :

Güzelce fırçalayıp temizledikten sonra koruma olarak Koch Chemie Motoplast kullandım. Uygulama şekli olarak heryere eşit bi şekilde püskürtüp 3-5 dk bekledikten sonra güzelce temiz bezle sildim. Sonuç gerçekten çok güzel oldu @Sefa46 abime teşekkürler :) ( Ürünü Sonax şişesinin içine koydum )
Temiz hali :
Mükemmel olmuş. En yakın zamanda sizin direktiflerinizle bende yapacam. Çok hoşuma gitti.

Cycl3s

Amatör Detaycı
Üye
İl
Istanbul
herkesin kurban bayramı mübarek olsun, kazasız belasız ve keyifli sürüşler dilerim.

Garajda 2 haftadır üzerine toz düşen aracımızın tozunu almak için hızlı bir yıkama yapayım dedim.

Ağır bir kir durumu oluşmadığı için ön yıkama olarak ph nötr koch chemie chemie gsf ile kiri ve tozu indirdim daha sonra tekrar gsf kullanarak eldiven ile üzerinden geçtim. Xiaomi pompama nazar değdi sanırım tam bayram üstü yarı yolda bıraktı. Yurtdışında bazı kullanıcıların nem kaynaklı yaşadığı bir basınç sensor hatasına denk geldim gözüküyor. Yaşadığım sorunla karşılaşan insanların bir kısmı cihazı kuru bir ortama bırakıp sorunu çözmüş bir kısmı da sensörü servisten değiştirerek çözebilmişler. Nem vs. oluşmuş olma ihtimaline karşı pirincin içerisine yatırdım umarım düzelir, düzelmezse garantisi devam ettiği için servise göndereceğim. Marolex için bugün biraz kol kası geliştirmiş oldum :)

Jantlarda meguiars wheel brightener kullandım onun da üzerine gsf sıkarak fırçalayıp duruladım.

Lastiklerde 2 hafta önceden endurance vardı, yeniden sürmek istemedim hala etkisi ve kaydırıcılığı iyi düzeydeydi. Dış plastiklerdeki meg 40 da aynı şekildeydi, tekrar sürmedim. Yazın ph nötr şampuan kullanmanın bu tarafını seviyorum, maintenance yıkamalarında çoğu şeyi tekrar koruma altına almamıza gerek kalmıyor

Camlarda kaç hafta önce kullandığımı unuttuğum ADBL hybrid glass cleaner vardı, hala kaydırıcılığı devam ediyor. Bu ürün için sonuç beni çok şaşırttı açıkçası.

Son zamanlarda şampuan ve wax olarak chemical guys ürünlerini kullanıyorum, 2 hafta önceden sürdüğüm brasil carnauba wax hala çok iyi durumdaydı ama yeni aldığım baldwipe ile tazeledim.

Kurulama için @Adam’s Garage dan temin ettiğim yeni twist havlumu denemiş oldum, daha önce twist havlu kullanmamıştım en fazla 500-600 gsm arasında bir havlum vardı. Adams garagein 1100 gsm havlusu gerçekten farklı bir seviyeymiş, arabayı kurulamam çok kısa sürdü ve kurulama bittikten sonra daha önce tam kurulamıyormuşum dedim :) her detayı güzelce kurulayabildim.

Finalden memnunuz.

Son düzenleme:

emirhaneness

Uzman Detaycı
Üye
İl
Gebze
Köyde aşırı kirlenmişti lastikler davlumbazlar aşırı kirliydi araç toz toprak doluydu öğleden sonra kapıda yıkama yaptım. Kirli hallerini çekemedim.
Jantlardan başladım. Babam frene basınca ses geliyor diyordu belki demirtozundan balata tozundan dolayıdır diye demirtozu temizliğide yaptım. K2 roton pro 1:2 ile jantlara demirtozunu sıkıp 2-3 dk bekledim hemen kurudu sonra duruladım ve jant temizleyici için flowey r1 1:5 kullandım. Eski kovaya k2 pro bela koyup jant temizleme fırçalarımı içine koydum marolex pompam bozulduğu için. Jantları fırçaladıktan sonra tekrar yüzeye r1 sıkıp detay fırçası ile fırçaladım. Jant eldivenini ilk defa kullandım cok güzel 70 tlye aşırı güzel bi ürün. Lastikleri 2-3 kat fırçaladım bazı yerlerde yine kirler kaldı. Lastikler ve davlumbazlar için K2 Strong pro apc kullandım sulandırma oranını unuttum. Davlumbazlarada apc sıkıp fırçaladım davlumbaz fırçası ile. Sonrasında Ön yıkama yaptım. Ön yıkamada Bilthammer Auto Foam kullandım. 100ml şampuan 500 ml su karışımı yaptım belki alttaki kalan hızlı cilayı söker diye zaten araçta aşırı kirliydi tek seferde cok güzel temizledi cok beğendim bilthammeri. Temaslı yıkamayı vonix v floc ile yaptım. Aracın üst kısımlarını work stuff typhoon alt kısımları purestar double wash pad ile temaslı yıkadım. Duruladıktan sonra purestar double twist havlu ve eski smartbee ile bez ile kuruladım. kapı araları aşırı tozluydu oralarada su tuttum. Camlara 1-1.5 ay önce uyguladığım adbl hybrid glass ve geçenlerde uyguladığım tac system mwr ın etkisi devam ediyordu yinede tazelemek amaçlı adbl yi kullandım. Jantlara Auto finesse mint rim wax yaptım bu üründe cok güzel çizikleri az bişey kapatıyor güzel parlaklık ve su itişi veriyor. Demirtozu ve flowey r1 sonrası bile etkisi devam ediyordu. Lastiklere Deturner Tire Creamy uyguladım sünger aplikatör ile. Sonrasında K2 Klinet İpa ile komple aracı döndükten sonra kaportaya vonix native uyguladım. Aşırı güzel parlaklık ve derinlik veriyor dayanımı az ama çok hoşuma gidiyor. Silmesi kolay güzel wax. Dış plastiklere seramik takozu ile Meguiars M40 kullandım. Davlumbaz içlerine Aplikatör ile Meg M40 kullandım. Sonuç hoşuma gitti içime sindi :)
internette fotoğraf paylaşma
Vonix Native Black Edition Katı Wax öncesi :

Vonix Native Black Edition Katı Wax Sonrası :

Bunlarda diğer finaller :

Enes_10

Usta Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Köyde aşırı kirlenmişti lastikler davlumbazlar aşırı kirliydi araç toz toprak doluydu öğleden sonra kapıda yıkama yaptım. Kirli hallerini çekemedim.
Jantlardan başladım. Babam frene basınca ses geliyor diyordu belki demirtozundan balata tozundan dolayıdır diye demirtozu temizliğide yaptım. K2 roton pro 1:2 ile jantlara demirtozunu sıkıp 2-3 dk bekledim hemen kurudu sonra duruladım ve jant temizleyici için flowey r1 1:5 kullandım. Eski kovaya k2 pro bela koyup jant temizleme fırçalarımı içine koydum marolex pompam bozulduğu için. Jantları fırçaladıktan sonra tekrar yüzeye r1 sıkıp detay fırçası ile fırçaladım. Jant eldivenini ilk defa kullandım cok güzel 70 tlye aşırı güzel bi ürün. Lastikleri 2-3 kat fırçaladım bazı yerlerde yine kirler kaldı. Lastikler ve davlumbazlar için K2 Strong pro apc kullandım sulandırma oranını unuttum. Davlumbazlarada apc sıkıp fırçaladım davlumbaz fırçası ile. Sonrasında Ön yıkama yaptım. Ön yıkamada Bilthammer Auto Foam kullandım. 100ml şampuan 500 ml su karışımı yaptım belki alttaki kalan hızlı cilayı söker diye zaten araçta aşırı kirliydi tek seferde cok güzel temizledi cok beğendim bilthammeri. Temaslı yıkamayı vonix v floc ile yaptım. Aracın üst kısımlarını work stuff typhoon alt kısımları purestar double wash pad ile temaslı yıkadım. Duruladıktan sonra purestar double twist havlu ve eski smartbee ile bez ile kuruladım. kapı araları aşırı tozluydu oralarada su tuttum. Camlara 1-1.5 ay önce uyguladığım adbl hybrid glass ve geçenlerde uyguladığım tac system mwr ın etkisi devam ediyordu yinede tazelemek amaçlı adbl yi kullandım. Jantlara Auto finesse mint rim wax yaptım bu üründe cok güzel çizikleri az bişey kapatıyor güzel parlaklık ve su itişi veriyor. Demirtozu ve flowey r1 sonrası bile etkisi devam ediyordu. Lastiklere Deturner Tire Creamy uyguladım sünger aplikatör ile. Sonrasında K2 Klinet İpa ile komple aracı döndükten sonra kaportaya vonix native uyguladım. Aşırı güzel parlaklık ve derinlik veriyor dayanımı az ama çok hoşuma gidiyor. Silmesi kolay güzel wax. Dış plastiklere seramik takozu ile Meguiars M40 kullandım. Davlumbaz içlerine Aplikatör ile Meg M40 kullandım. Sonuç hoşuma gitti içime sindi :)
internette fotoğraf paylaşma
Vonix Native Black Edition Katı Wax öncesi :

Vonix Native Black Edition Katı Wax Sonrası :

Bunlarda diğer finaller :
Güzel uygulama olmuş Emirhan kardeş, eline sağlık.

Erkan KOCAKAYA

Uzman Detaycı
Üye
İl
Bartın
Merhabalar detail forum ailesi. Umarım herkes iyidir.
En son ki terapiye yaklaşık 20 gün önce girmiştik.
İlk olarak iç mekan temizliği ile başladım. Koltukları ve paspas altlarını faklı iki tane minik el süpürgesi( manuel süpürge, fırça gibi bişey) ile süpürdüm. Toz parçalarını bir yere toplayıp nemli bir bez ile alıyorum , olduğu kadar. Bunu sürekli yaptığım için aracın içi çok kirli olmuyor. Kapı eşikleri, kapı plastik yerleri, torpido ve diğer plastik aksamları 1:10 seyreltilmiş flowey İ2 ile temizledim. Sonra koruma için torpidoya Koch chemi TS, diğer yerlere meguiars suprema kullandım. İ2 yi mikrofiber bez ile sürerek ve sonra başka bir mikrofiber bez ile geçiyorum. TS de oval bir wax pedi ile sürüp, başka bir bez ile geçiyorum. İkinci bezler kuru oluyor.

Paspaslari Koch chemi gs ile temizledim. Fırça olarak kestirme fırçası ( 1.5 numara) kullandım. Sulandırma oranı 1:10 idi.

Üçüncü olarak Jant lastik ve davlumbazlari temizledim. Flowey R1 kullandım. Fırça olarak cartainer'in lastik fırçasını kullandım. R1 i 1:10 gibi sulandırdim. Davlumbazlara Koch chemi gs de kullandım.

Dördüncü bölümde, ön yıkamaya geçmeden sinek , böcek temizleyici olarak K2 anti insect kullandım. Alta' ya 50 ml Flowey ev13 ekledim. Bol köpüklü ön yıkama oldu. Kol kası geliştirmeye devamke.

Beşinci olarak, çift kova yıkamaya geçtim. Kovalar daha önceden atmadığım evdeki temizlik kovalaridir. Kova şampuani olarak flowey ev17 ' i kullandım. Kovaya 50 ml ekledim . Temizlikte iyi, köpükte artık beni idare etmiyor. . Yıkama eldiveni purestar polar white wash mite kullandım. Dış aksamda Temu üzerinden aldığım detay üçlü fırça setinin orta sertlikte olanını kullandim. Gayet başarılı. Bu arada fırça seti Temu'daki en uygun olanı diye almıştım. . Yine Temu' dan aldığım ölçek kabını kullandım. Şimdiye kadar bizim ufaklığın gargara şurubundan kalan ölçek kabını kullanıyordum. . Sonra kovada ki şampuanli su ile lastikleri, jantları, davlumbazlari başka bir araç yıkama eldivenim ile yıkadım( eski bir eldiven, iyice eskiyene kadar devam) .

Geldik son aşamaya; kurulama havlusu wurties twisted duble plus, kapı aralarıni ve plastik aksamları bimden aldığım bez ile kuruladim. Kaput içini de kuruladim. Gayet başarılı. Hızlı cila olarak meguiars X-press kullandım. Cila bezi süperclean, sonra tekrar üzerinden herhangi bir mikrofiber bez ile geçtim. Camları K2 nuta ile hem içten hem dıştan sildim. Dış plastik aksamda koruma olarak meguiars 40 kullandım. Davlumbazlara eskiden kalan cardup lastik parlatıcıyi sürdüm. Lastiklere meguiars endurance kullandım, aplikator olarak Nuri leflef süngeri kullandım.
En son da iki-üç ay önce aldığım little trees şeker kokusu vardı, onu aynaya astım. Normalde kahve kokusunu( 20 liralık kahve çektirip araç içinde bekletirim) severim. Lettle trees' i test etmiş olacağım. Sabırla okuyanlara teşekkür ederim, selamlar, saygılar..

Celal

Uzman Detaycı
Üye

kısa koşu benzinlik yıkaması yaptım.çok sıra olduğu için ayrıntılı foto çekme fırsatım olmadı.sözde anti statik olan hızlı cila kullandım.bakalım toz çekmede fayda sağlayacak mı?eğer etkisi olursa burdan güncelleme yaparım belki forumdan da bu konuda araştırma yapan vardır , bir nebze fadamız dokunur diye düşünüyorum.bir iki güne kendini belli eder zaten.

güncelleme:bugün üçüncü gün tavanda biraz tozlanma var,diğer yerlerde çok çok az tozlanma mevcut..benim bu üç gün içinde gözlemlediğim yarı yarıya daha az tozlanma mevcut.bu ürün galiba bu toz işini çözecek.

Son düzenleme:

SubaruOutback

Profesyonel Detaycı
Moderator
Test Uzmanı
İl
istanbul

kısa koşu benzinlik yıkaması yaptım.çok sıra olduğu için ayrıntılı foto çekme fırsatım olmadı.sözde anti statik olan hızlı cila kullandım.bakalım toz çekmede fayda sağlayacak mı?eğer etkisi olursa burdan güncelleme yaparım belki forumdan da bu konuda araştırma yapan vardır , bir nebze fadamız dokunur diye düşünüyorum.bir iki güne kendini belli eder zaten.
Parlaklıktan retinam yandı :) Maşallah :)

Pro

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
İl
Türkiye
Hocam ellerinize sağlık, keşke biraz detay fotoğrafı olsaydı :) Bir de Flowey pastalar hakkındaki yorumunuz nedir?
Bir sonraki aracta daha fazla foto çekelim inşallah, hem iş yap hem foto çek baya yorucu oluyor :) Flowey pastalar f/p ürünü severek kullanıyorum.