Hızlı Soru - Cevap

Atocan

Profesyonel Detaycı
Üye
Koltuk yıkamada ozelliklede bej koltukta kır derinse vakumlu yıkama makinesi şart..
Kendi aracımın koltuklarını Karcherin 5100 serisi makinesi ile yikiyorum gayet başarılı
Bej renk zaten en riskli olan kısım vakum şart yoksa temizleyeyim derken daha berbat oluyor

Ouris

Acemi Detaycı
Üye
Beyler birkaç sorum olacak. Benzinlikçi tayfa olarak foruma üye oldum olalı 2 saatten az bir sürede benzinlikten çıkamaz oldum :) Önceleri aracın iç dış hepsini hallederken şimdilerde sadece dışını bitirebiliyor içini başka güne bırakmak zorunda kalıyorum. Bunda forumun ve üstadların payı çok, bize kötü örnek oluyorlar :) bilmiyorlar ki bizim yerimiz yurdumuz bodrum katımız yok. Şaka bir tarafa adam geliyor max 15 dk da işini bitirip gidiyor benim ardıma kaç araç girip çıkıyor ama ben hala ordayım. Şimdi ilk sorum şu:
aracımı benzinlikte yıkadım kuruladım. benzinliği işgal etmeden en azından evin önünde wax yada hızlı cila atmak istiyorum. sonuçta araç yol yapcak toz alcak belki kir çamur, ne yapmam lazım.
ikinci olarak genel araba detayını ele aldığımızda benziklikte ve evin önünde iş bölümü yapsanız hangilerini benzinliğe hangilerini evin önüne ayırırdınız?

omrslhmms

Profesyonel Detaycı
Üye
Beyler birkaç sorum olacak. Benzinlikçi tayfa olarak foruma üye oldum olalı 2 saatten az bir sürede benzinlikten çıkamaz oldum :) Önceleri aracın iç dış hepsini hallederken şimdilerde sadece dışını bitirebiliyor içini başka güne bırakmak zorunda kalıyorum. Bunda forumun ve üstadların payı çok, bize kötü örnek oluyorlar :) bilmiyorlar ki bizim yerimiz yurdumuz bodrum katımız yok. Şaka bir tarafa adam geliyor max 15 dk da işini bitirip gidiyor benim ardıma kaç araç girip çıkıyor ama ben hala ordayım. Şimdi ilk sorum şu:
aracımı benzinlikte yıkadım kuruladım. benzinliği işgal etmeden en azından evin önünde wax yada hızlı cila atmak istiyorum. sonuçta araç yol yapcak toz alcak belki kir çamur, ne yapmam lazım.
ikinci olarak genel araba detayını ele aldığımızda benziklikte ve evin önünde iş bölümü yapsanız hangilerini benzinliğe hangilerini evin önüne ayırırdınız?
Selamlar, eskiden acik otoparkta yikama yaparken simdi benzinlikte bu sevdaya devam eden biri olarak cevap vermek isterim :)

Bir kere ben gece 10dan once gitmiyorum benzinlige. 11 gibi benzinlik bombos oluyor zaten. Bu sebeple genis genis takilabiliyorum.

Wax icin de yine benzinlikte kenar bir yerde calisabiliyorum, gec saat oldugu icin imkani oluyor.

Ama diyelim ki yer yok evde uzak ve yol yapacaksiniz. Ph notr ve cilasiz bir sampuan ile bir karisim hazirlayin. Sampuan orani cok dusuk olsun. Bununla eve vardiginizda panel panel sıkıp silin. Waterless wash tarzi cilasiz bir urun de olur. Boylece yoldan gelecek kirleri yok edersiniz. Uzerine zaten wax oncesi yuzey temizleyinizi de uygulayinca hicbir sorun kalmayacaktir.

2. Sorunuza gelecek olursak. Ben gecen gun barebones uygulamasini evin yaninda yaptim. Kriko ile araci kaldirdim genis genis rahat rahat calistim.

Jant ve davlumbaz benim icin cok onemli, kucuk bir dalgic pompa alip bunlarin detaylarini evin yaninda yapmayi planliyorum. Cunku kaporta bir sekilde yikanabiliyor ama jant ve davlumbaz benzinlikte cok zor temizleniyor. Icime sinmiyor hic :)

150 saniyede arabayi mi doneceksin jantlari mi davlumbazlarimi. 4 kere falan su kullanmak gerekiyo :) aslinda bu makineler zamanli degil de litreli olsa bizler icim daha faydalı olurdu....

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ouris

Acemi Detaycı
Üye
bahsettiğiniz karışım quick detailer tarzı birşey oluyor sanırım. Davlumbaz ve jantlara, kaporta ve iç bölüm kadar özen göstermiyorum şimdilik. Okadar da kötü örnek olamamışsınız :) bu arada forumda yoktur ama bende var jantlarım plastik çelik değil. ucuz bir marka jant temizleyicim var ama mesala bugün fairy ile fırçaladım :) bu arada şu kapı aralarını depo kapağını falan yumuşak fırçalarla fırçalıyorsunuz ya (ben henüz vakit bulamadım arkamdan söverler) durulaması nasıl oluyor? Nemli bir bezle silip geçiyormusunuz. Sonuçta tazyikli su açıkken kapılar kapalı.

omrslhmms

Profesyonel Detaycı
Üye
bahsettiğiniz karışım quick detailer tarzı birşey oluyor sanırım. Davlumbaz ve jantlara, kaporta ve iç bölüm kadar özen göstermiyorum şimdilik. Okadar da kötü örnek olamamışsınız :) bu arada forumda yoktur ama bende var jantlarım plastik çelik değil. ucuz bir marka jant temizleyicim var ama mesala bugün fairy ile fırçaladım :) bu arada şu kapı aralarını depo kapağını falan yumuşak fırçalarla fırçalıyorsunuz ya (ben henüz vakit bulamadım arkamdan söverler) durulaması nasıl oluyor? Nemli bir bezle silip geçiyormusunuz. Sonuçta tazyikli su açıkken kapılar kapalı.
Evet qd ama hazirlarindan almayin icerisinde parlaklik versin diye cila olanlari da var. Maksat suve bezle tozu uzaklastirmak. Bunu yaparken de biraz kayganlik verip cizmeyi egellemek icin sampuanla yapmak. Araba zaten temiz olacagi icin o kadarcik tozla cizilmez.

Ben kapi aralari icin secho tarzi pompa ile su atip duruluyorum.

Zaten duzenli silindigi icin oyle aman aman kir olmuyor.

zizoum

Acemi Detaycı
Üye
Evet qd ama hazirlarindan almayin icerisinde parlaklik versin diye cila olanlari da var. Maksat suve bezle tozu uzaklastirmak. Bunu yaparken de biraz kayganlik verip cizmeyi egellemek icin sampuanla yapmak. Araba zaten temiz olacagi icin o kadarcik tozla cizilmez.

Ben kapi aralari icin secho tarzi pompa ile su atip duruluyorum.

Zaten duzenli silindigi icin oyle aman aman kir olmuyor.

Merhaba abi, kapı aralarına qd mi uyguluyorsunuz?

omrslhmms

Profesyonel Detaycı
Üye
Merhaba abi, kapı aralarına qd mi uyguluyorsunuz?
Yok o baska bir konu :) benzinlik donusu tozlu arabayi temizlemek icin soylemistim onu.

Ama qd statüsüne sokulabilirse kapi aralari icin de bsd ya da soft99 fukupika urunleri kullaniyorum arada.

omrslhmms

Profesyonel Detaycı
Üye
:D
Peki normalde ne ile temizlememi önerirsiniz?:)
Kire bagli. Degreaser ya da apc is gorur kire gore.

Bazen sampuan ve su bile yeter.
Ceviz varsa en hos o olur sanirim. Onur Abi onunla yapiyor surekli goruyorum.

zizoum

Acemi Detaycı
Üye
Kire bagli. Degreaser ya da apc is gorur kire gore.

Bazen sampuan ve su bile yeter.
Ceviz varsa en hos o olur sanirim. Onur Abi onunla yapiyor surekli goruyorum.

Çok teşekkür ederim. Son bi soru daha sorsam:) mothers clay speed 2.0 türkiyeden mi tedarik ettiniz? Sizi baya takip ediyorum seçimleriniz dikkatimi çektiğinden çok soru soruyorum kusuruma bakmayın:)

omrslhmms

Profesyonel Detaycı
Üye
Çok teşekkür ederim. Son bi soru daha sorsam:) mothers clay speed 2.0 türkiyeden mi tedarik ettiniz? Sizi baya takip ediyorum seçimleriniz dikkatimi çektiğinden çok soru soruyorum kusuruma bakmayın:)
Estağfirullah ne olacak sorun tabi bildigim kadariyla cevap vermeye calisirim.

Evet Turkiyeden aldim. Galiba otogold tam hatirmaliyorum simdi yanlis yonlendirmeyeyim.

murat_kurt

Acemi Detaycı
Üye
Merhabalar.. Aracımın motor aksam temizliği için, sprey şişe içine 1:3 ceviz ( veya 1:5 apc ) karışımı ve ardından kc motor plast ile uygulama yapmak istiyorum.. Ceviz sonrası fırça ile köpürtmek ve ardından secho ile su püskürterek kiri akıtmayı düşünüyorum.. Ardından mf bezler ile temizleme ve motor plast püskürterek 12 saat bekliyeceğim.. Bu şekilde yapacağım temizlik uygun mudur??