Hızlı Soru - Cevap

Sercan20

Usta Detaycı
Üye
Öne çıkan konu #6,901
Merhabalar.. Aracımın motor aksam temizliği için, sprey şişe içine 1:3 ceviz ( veya 1:5 apc ) karışımı ve ardından kc motor plast ile uygulama yapmak istiyorum.. Ceviz sonrası fırça ile köpürtmek ve ardından secho ile su püskürterek kiri akıtmayı düşünüyorum.. Ardından mf bezler ile temizleme ve motor plast püskürterek 12 saat bekliyeceğim.. Bu şekilde yapacağım temizlik uygun mudur??
Eğer motor aksamında kapaklarında veya plastik aksamlarında yağ lekeleri var ise güçlü apcler kullanabilirsiniz. Bazı kirler 1:3 ceviz ile çıkmaz ise saf ceviz bile sıkarsanız güzel olur. En sonunda da dediğiniz gibi su püskürtüp mf bezler ile silip motorplastı homojen şekilde sıkın, ve 12 saat sonra kuru bir bezle bastırmadan silin.

Berkay

Profesyonel Detaycı
Üye
Arkadaşlar biraz POLYTOP ürünlerini araştırdım Ve Avrupa’da ciddi anlamda beğenildiği kanısına vardım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Bizim opellerin pastası polytoptur. :) Ben kullanmadım ama tecrübesine çok güvendiğim birisi söyledi forum dışından. Sizin chevrolet boyası belki benzer olabilir diye düşündüm.

Berkay

Profesyonel Detaycı
Üye
Beyler birkaç sorum olacak. Benzinlikçi tayfa olarak foruma üye oldum olalı 2 saatten az bir sürede benzinlikten çıkamaz oldum :) Önceleri aracın iç dış hepsini hallederken şimdilerde sadece dışını bitirebiliyor içini başka güne bırakmak zorunda kalıyorum. Bunda forumun ve üstadların payı çok, bize kötü örnek oluyorlar :) bilmiyorlar ki bizim yerimiz yurdumuz bodrum katımız yok. Şaka bir tarafa adam geliyor max 15 dk da işini bitirip gidiyor benim ardıma kaç araç girip çıkıyor ama ben hala ordayım. Şimdi ilk sorum şu:
aracımı benzinlikte yıkadım kuruladım. benzinliği işgal etmeden en azından evin önünde wax yada hızlı cila atmak istiyorum. sonuçta araç yol yapcak toz alcak belki kir çamur, ne yapmam lazım.
ikinci olarak genel araba detayını ele aldığımızda benziklikte ve evin önünde iş bölümü yapsanız hangilerini benzinliğe hangilerini evin önüne ayırırdınız?
Merhaba, onları örnek alarak bu iş olmaz. Benzinlikte yüzlerce kere yıkama yaptım, yazın arabayı yıkardım, bi suya girerdim ertesi günü gelir bir daha yıkardım. Neler neler gördü bu gözler :) Tam gaz gelip sert frenle durup köpük bile sıkmadan basınçlı suyu jantlara vuranlar.. (disk balata direk çöp olur) gibi gibi. Yıkadıkları arabaları üstüne ben yıkasam katran gibi kir çıkarırım jantlarından, kapı aralarından :)
2 saatten önce çıkmak için hafif tozlu arabayı ön yıkama yapıp kurulayıp çıkmanız lazım. Normal yıkama yapıyorsanız çıkamazsınız zaten. Ama şöyle bir şey yapıyorum mesela jant, davlumbaz, dış detay ve yıkamayı yaptım, duruladım. Uzak bi köşeye alıp kurulayın (kapı araları detaylar dahil) waxınızı cilanızı neyse onu yapın. @omrslhmms dediği gibi şampuanlı suyla silip evin önünde de tozunu atabilirsiniz wax için ama inanın daha zor oluyor. Waterless ürünlerle uğraşmak daha zor, çizildi mi çizilmedi mi stresi oluyor. Orada bir yer bulup yaparsanız daha kolay olur. Sonra evin önünde jantlara qd yalabilirsiniz, kapı aralarına qd yapabilirsiniz, camları evin önünde silebilirsiniz ve lastik parlatıcınızı da aynı şekilde yapabilirsiniz hatta daha iyi olur lastik tamamen kurumuş oluyor. Ben bu şekilde yapıyorum bazen.

Bide kapı aralarının durulamasıyla ilgili soru sormuştunuz, benzinlikteki suyu kapılar kapalıyken kapı aralarına yaklaştırın ve yavaşça tüm aralıkları gezin. Köpük falan kalmaz. Kalırsa ön kapıların menteşelerinde kalır, kurularken quick detailer kullanırsanız istediğiniz sonuca ulaşırsınız.

Son düzenleme:

Berkay

Profesyonel Detaycı
Üye
:D
Peki normalde ne ile temizlememi önerirsiniz?:)
Ben de cevap vereyim :) Ceviz varsa başka ürün aramayın. Kaygan ve çok iyi kir söküyor, detaylarda favorim ceviz. Kuruladıktan sonra qd olarak şiddetle auto finesse finale öneririm. Iyi kalıntı-kir alır ve fazla parlatır :)

Merhabalar.. Aracımın motor aksam temizliği için, sprey şişe içine 1:3 ceviz ( veya 1:5 apc ) karışımı ve ardından kc motor plast ile uygulama yapmak istiyorum.. Ceviz sonrası fırça ile köpürtmek ve ardından secho ile su püskürterek kiri akıtmayı düşünüyorum.. Ardından mf bezler ile temizleme ve motor plast püskürterek 12 saat bekliyeceğim.. Bu şekilde yapacağım temizlik uygun mudur??
Merhaba, kirin durumuna göre seyreltin, gereksiz sert yapmayın. Neden diyorum secho ile durulamada kalıntı kalır kc motorplast tutunmada sıkıntı yaşayacaktır. Kiri görmediğim için tam oran veremiyorum ama 1:5 ceviz yeterli gelirse durulamasıda kolay olur. Yetmezse biraz daha ceviz eklersiniz fısfısa.
Susuz temizlik de yapabilirsiniz yoğun kir yoksa.
Susuz motor temizliği

golf

Acemi Detaycı
Üye
Ben de cevap vereyim :) Ceviz varsa başka ürün aramayın. Kaygan ve çok iyi kir söküyor, detaylarda favorim ceviz. Kuruladıktan sonra qd olarak şiddetle auto finesse finale öneririm. Iyi kalıntı-kir alır ve fazla parlatır :)

Merhaba, kirin durumuna göre seyreltin, gereksiz sert yapmayın. Neden diyorum secho ile durulamada kalıntı kalır kc motorplast tutunmada sıkıntı yaşayacaktır. Kiri görmediğim için tam oran veremiyorum ama 1:5 ceviz yeterli gelirse durulamasıda kolay olur. Yetmezse biraz daha ceviz eklersiniz fısfısa.
Susuz motor temizliği
Hocam bu motorplast tam olarak ne işe yarıyor?

TarıkZS

Usta Detaycı
Üye
Bizim opellerin pastası polytoptur. :) Ben kullanmadım ama tecrübesine çok güvendiğim birisi söyledi forum dışından. Sizin chevrolet boyası belki benzer olabilir diye düşündüm.
Evet hocam bizimkilerin boyası da Opel ile aynı, bu markanın ürünlerini deneyeceğim bi bakalım sonuçları paylaşırım

Ouris

Acemi Detaycı
Üye
@Berkay, ceviz için "kaygan ve çok iyi kir söküyor" cümlenize istinaden kil kaydırıcı olarak da işlev görür mü?

Detail-Box

Çaylak Detaycı
Üye
Merhabalar, 10-15 gün önce internetten 2 adet Valet Pro şişe siparişi vermiştim. Şişeler için bişey diyemem fakat sprey başlıkları gözüme çok kaliteli gelmedi. Biraz araştırınca heryerde sprey başlıklarının da mavi olduğunu gördüm fakat bana gelen siyah ve temizlikmadeninden bölünmüş olarak aldığım ürünlerdeki sprey başlıklarla birebir aynı görünüyor. Fotoğraflarını aşağıda ekledim, bu şişeyi daha önce alanlarda da başlık bu şekilde siyah mı?

20200213 180821
20200213 180826
Merhaba, bu valet pro başlığı değil bildiğim kadarıyla.

hobiotom ve temizlikmadeninde satılan 3'lü şişe setleri var, onlar ile gelen başlık bu.

Şişenin orjinal başlığı şu şekilde olmalı.

Valet Pro - Dağıtıcı Sprey Şişe - Generic Spray Bottle 1l - n11.com

Hatta şişe de bana garip geldi ama eski ya da yeni olabilir. Ama başlık kesinlike vp dağıtıcı şişe başlığı değil.
İade süresi dolmadıysa iade et bence, ha çok ucuza aldıysan kullanılır ama. Yinede siteye şikayette bulun bence.
Şüphelerimde haklıymışım, teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

Valet Pro - Generic Spray Bottle 1L ürünü buradan 2 adet almıştım ve 11 tl kargo ücreti ödemiştim. Yani şişeler 30 tl gibi bi rakama geldi. Onun yerine 3 ADET Upcare Sprey Bottle Kimyasala Dayanıklı Boş Sprey Şişe 1LT şunları alsam çok daha uyguna gelecekti. Firmayla bi görüşeyim bakayım.
Başlıklar orjinal değil ne yazık ki. Hızlı geri dönüş için detailbox sitesinde kaldırmamışlarsa Görkem in cep numarası vardı. Oradan irtibata geçip sorunun düzeltilmesini isteyin derim.
@narcobs
Başlıklar Murat plastik başlıklarına benziyor, hatta kesin o diycem de canlı görmeden o kadar iddialı konuşmak istemiyorum
Eğer öyleyse fena başlık değildir, ben severek kullanıyorum ama forumca toplu alımda 8 tl gibi aldığımızı düşünürsek size çok pahalıya gelmiş
Bir iletişime geçin madur edeceklerini sanmıyorum
İade et hocam zaten şişeyi şişe yapan başlığıdır. Kimse üç kağıda kaçmasın fiyatını uygun tutup dandik başlık koymuşlar

Gönderi de başlıklarla şişeler ayrı geliyor. Paketlemedeki arkadaşımız bir hata yapmıştı, çok olası bunca ürünün içinde.
Telafisini her zaman ki gibi sağladığımız bir hata oldu. O detay yazılmamış en azından itibarımız böyle kalmasın.

TarıkZS

Usta Detaycı
Üye
Arkadaşlar Kiwami -Fussso- Authentic-King of the Gloss bunların farkı nedir en iyisi hangisi birisini alacağım yardımcı olursanız sevinirim ??

omrslhmms

Profesyonel Detaycı
Üye

zizoum

Acemi Detaycı
Üye

Susuz motor temizliği
Teşekkür ederim hocam ilk fırsatta uygulayacağım:)

TarıkZS

Usta Detaycı
Üye

Pro

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
Hocam benim aracım beyaz renk malum. Benim için çok uzun süre kalıcılıktan ziyade parlaklık Ve iyi bir koruyucu tabaka istiyorum

Aradığınız ürün Kiwami'nin ta kendisi :)

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
Ben de kiwami ile authentic arasında kalmıştım

Kiwami derim ben de. Authentic ömrü çok kısa. Aracınız koyu renk olsaydı tercih edilebilirdi.

Fusso çok dayanıklı ama parlaklık zayıf. Uygulaması kısmen zor.

Kiwami bunların ortası diyebiliriz.

TarıkZS

Usta Detaycı
Üye
Kiwami derim ben de. Authentic ömrü çok kısa. Aracınız koyu renk olsaydı tercih edilebilirdi.

Fusso çok dayanıklı ama parlaklık zayıf. Uygulaması kısmen zor.

Kiwami bunların ortası diyebiliriz.
Tamam hocam çok teşekkürler kiwami alacağım

Pro

Profesyonel Detaycı
Yönetici
Admin
Site Kurucusu
Ben de kiwami ile authentic arasında kalmıştım

Önümüz yaz , yazın ortalama 1 ay civarında dayanım gösteriyor Authentic o da bi tercih olabilir ama kiwamiyi tüm mevsimlerde kullanabilirsiniz o yüzden kiwami bencede :)