Nobran'ın Günlüğü Rutin Temizlik, Ürün Denemeleri, Bakım ve Tadilat Uygulamaları

BSI

Tecrübeli Detaycı
Üye
Hocam eline sağlık... Bayılırım böyle aracı kalıpların dışına çıkartacak işlere... Ben de opelciyim... Benim aracı kobay olarak kullanabilirsin. :komik:

Bu arada 2,5 ay önce bende aliexpresten 2 tane sipariş verdim. 2'sinden de ses yok... İnşallah sorunsuz ulaşır siparişler.

Nobran

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara
Rahat duramadım. Ebay' de parçalara bakarken Corsa D OPC' den çıkmış bir kadran buldum. Enjoy paketlerin bir kısmında ya da Cosmo paketlerin hepsinde bulunan bu tip bir kadranı zaten alacaktım çünkü Cosmo kadranlarında bütün donanımların sembolleri ve ışıkları var ancak Ebay' de gerçekten kelepir hatta bedava denecek bir fiyata OPC kadran bulunca hele ki aracımdan çıkanı da satarsam neredeyse üzerine kar edeceğim komik bir fiyata alabilmekten ötürü tercihimi OPC kadrandan yana kullanmak istedim. Yaklaşık 2 hafta gibi bir sürede teslim edildi ve elime geçer geçmez o sevinçle hemen eski kadranı sökerek yenisini taktım. Aracım 145.049 kilometredeydi. Sökmeden evvel fotoğrafını çektim ancak OPC kadran, sıfırlanmadan direkt söküldüğü için şu an benim araç OPC kadranda olan kilometreyi göstermekte. Bir ara akü kutup başını söküp takarak aracın orijinal kilometresini doğru görmeme rağmen şu an kadran kendi kilometresini göstermeye devam etmekte. Ek olarak Cosmo kadran ile OPC kadran arasındaki iki fark var. Birincisi OPC kadranın açılışında kadran testinin (yani bizim tabirimizle kadran selamlama) olması ve kilometre saatinde bulunan OPC logosu. Kimisine göre çok gereksiz özellikler ama benim çok hoşuma gitmekte. Videosunu da mesajın en sonuna koyacağım. Essentia kadranlara göre aralarındaki farkları sıralayacak olursam, her ne kadar zaten cid ekran takarak araca çok daha detaylı bir yol bilgisayarı özelliği kazandırmış olsam da bu kadranın da ayrıca yol bilgisayarı özelliği var. Ayrıca şu an Corsa' ya takılabilecek bütün fabrikasyon donanımların sembolleri yukarıda belirttiğim gibi mevcut ve gene binenlerin dahi bilemeyeceği hatta önemsemeyeceği bir bir detay olsa da göstergelerin çerçevelerindeki gri kaplamalar gözüme daha hoş gelmekte.

Elimdeki OPCOM sadece sıfırlanmış bir kadranın başka bir arabaya takıldıktan sonraki ilk 100 kilometresi boyunca kilometre değiştirmesine imkan tanıyormuş, 250km civarı bir sürüş sonunda kilometreyi değiştiremediğim için bu nedenle onu da öğrendiğimi belirtmek isterim. Bu yüzden kilometreyi henüz ayarlayamadım. Sanayiye de kilometre değişimi için götürmek istemiyorum durduk yere yanlış anlaşılmak istemem hoş millet kilometreyi düşürürken biz doğrucu davut olarak yükselteceğiz ama olsun neme lazım. OBD2 soketi üzerinden laptop marifeti ile eeprom okuma yazma cihazı siparişi verdim. Geldiği zaman onun da tanıtımını yaparım. Onun sayesinde kilometreyi olması gereken neyse ona göre ayarlayacağım. Kadrandaki kilometre değişimine ek olarak hırsızlığa karşı güvenlik kodu ile yazılımsal olarak korunan parçalardaki güvenlik kodu gibi pek çok bilginin kayıtlı olduğu ecu, teyp, abs beyni, airbag beyni, emniyet kemeri, kadran ve diğer pek çok parçanın içinde bulunan eeprom denen entegre devreyi, parçalar araca bağlı olduğu müddetçe aktif olarak çalışmasalar dahi fiziksel olarak önce parçayı araçtan, sonra parçanın içindeki eepromu da sökmeye gerek duymadan OBD2 soketi üzerinden okuyup içindeki veriyi değiştirebileceğimi ve sıfırlayacağımı düşünüyorum. Cihazın beyanı o şekilde çünkü. Kısaca bundan sonra eğer olursa çıkma parça alırken şifrelerini kırdırmak için uğraşmayacağım ve elimdeki şifrelerini bilmediğim diğer çıkma parçaların şifrelerini çözmek için de bu cihaz çok işime yarayacak ama gelirse tabi :D Eski eeprom okuma/yazma cihazlarında önce parçayı araçtan, sonra parçanın içindeki baskı devre üzerinde bulunan eepromun bacaklarını da lehimlerinden ayırarak cihaza bağlamak gerekiyordu. Bu yöntemde ise parçaların şifrelerini çözmek için hiç bir fiziksel müdahaleye gerek yok. Tek bir soket üzerinden hepsine erişim sağlanmış ve acayip bir zaman tasarrufu sağlıyor bahsettiğim gibi. Lafı da çok dolandırmadan ve uzatmadan gelelim aracın önceki ve sonraki halleri nasılmış. Bana göre bu ufak kadran değişimi sonunda iç mekana daha hoş bir hava katıldı, umarım sizler de beğenirsiniz.

Detaycıya yakışmayan bir kare olsa da tozuna kirine aldanıp bana kızmayın. Rafa kaldıracağım için temizliğini yapmadım :deli:

Montajdan hemen önce koltukta kuzu kuzu otururken :komik:

Öncesinden kendi aracıma ait bir start videosu yok ancak Youtube' den bulduğum bir videoyu koyuyorum.

Bu da değişim sonrası kendi çektiğim video

Not: 1.2 atmosferik olan A12XER kodlu motorum ile 200 ü çok devirdim ama bu motor tabi ki 240' a çıkamaz. Bu kadranın hakkını, elbet bir gün OPC motoru olan A16LER ya da A16LEL verecek umarım o günleri hep beraber görürüz. :deli::deli:

Okuduğunuz için teşekkür ederim :)

Brindabella

Uzman Detaycı
Üye
Rahat duramadım. Ebay' de parçalara bakarken Corsa D OPC' den çıkmış bir kadran buldum. Enjoy paketlerin bir kısmında ya da Cosmo paketlerin hepsinde bulunan bu tip bir kadranı zaten alacaktım çünkü Cosmo kadranlarında bütün donanımların sembolleri ve ışıkları var ancak Ebay' de gerçekten kelepir hatta bedava denecek bir fiyata OPC kadran bulunca hele ki aracımdan çıkanı da satarsam neredeyse üzerine kar edeceğim komik bir fiyata alabilmekten ötürü tercihimi OPC kadrandan yana kullanmak istedim. Yaklaşık 2 hafta gibi bir sürede teslim edildi ve elime geçer geçmez o sevinçle hemen eski kadranı sökerek yenisini taktım. Aracım 145.049 kilometredeydi. Sökmeden evvel fotoğrafını çektim ancak OPC kadran, sıfırlanmadan direkt söküldüğü için şu an benim araç OPC kadranda olan kilometreyi göstermekte. Bir ara akü kutup başını söküp takarak aracın orijinal kilometresini doğru görmeme rağmen şu an kadran kendi kilometresini göstermeye devam etmekte. Ek olarak Cosmo kadran ile OPC kadran arasındaki iki fark var. Birincisi OPC kadranın açılışında kadran testinin (yani bizim tabirimizle kadran selamlama) olması ve kilometre saatinde bulunan OPC logosu. Kimisine göre çok gereksiz özellikler ama benim çok hoşuma gitmekte. Videosunu da mesajın en sonuna koyacağım. Essentia kadranlara göre aralarındaki farkları sıralayacak olursam, her ne kadar zaten cid ekran takarak araca çok daha detaylı bir yol bilgisayarı özelliği kazandırmış olsam da bu kadranın da ayrıca yol bilgisayarı özelliği var. Ayrıca şu an Corsa' ya takılabilecek bütün fabrikasyon donanımların sembolleri yukarıda belirttiğim gibi mevcut ve gene binenlerin dahi bilemeyeceği hatta önemsemeyeceği bir bir detay olsa da göstergelerin çerçevelerindeki gri kaplamalar gözüme daha hoş gelmekte.

Elimdeki OPCOM sadece sıfırlanmış bir kadranın başka bir arabaya takıldıktan sonraki ilk 100 kilometresi boyunca kilometre değiştirmesine imkan tanıyormuş, 250km civarı bir sürüş sonunda kilometreyi değiştiremediğim için bu nedenle onu da öğrendiğimi belirtmek isterim. Bu yüzden kilometreyi henüz ayarlayamadım. Sanayiye de kilometre değişimi için götürmek istemiyorum durduk yere yanlış anlaşılmak istemem hoş millet kilometreyi düşürürken biz doğrucu davut olarak yükselteceğiz ama olsun neme lazım. OBD2 soketi üzerinden laptop marifeti ile eeprom okuma yazma cihazı siparişi verdim. Geldiği zaman onun da tanıtımını yaparım. Onun sayesinde kilometreyi olması gereken neyse ona göre ayarlayacağım. Kadrandaki kilometre değişimine ek olarak hırsızlığa karşı güvenlik kodu ile yazılımsal olarak korunan parçalardaki güvenlik kodu gibi pek çok bilginin kayıtlı olduğu ecu, teyp, abs beyni, airbag beyni, emniyet kemeri, kadran ve diğer pek çok parçanın içinde bulunan eeprom denen entegre devreyi, parçalar araca bağlı olduğu müddetçe aktif olarak çalışmasalar dahi fiziksel olarak önce parçayı araçtan, sonra parçanın içindeki eepromu da sökmeye gerek duymadan OBD2 soketi üzerinden okuyup içindeki veriyi değiştirebileceğimi ve sıfırlayacağımı düşünüyorum. Cihazın beyanı o şekilde çünkü. Kısaca bundan sonra eğer olursa çıkma parça alırken şifrelerini kırdırmak için uğraşmayacağım ve elimdeki şifrelerini bilmediğim diğer çıkma parçaların şifrelerini çözmek için de bu cihaz çok işime yarayacak ama gelirse tabi :D Eski eeprom okuma/yazma cihazlarında önce parçayı araçtan, sonra parçanın içindeki baskı devre üzerinde bulunan eepromun bacaklarını da lehimlerinden ayırarak cihaza bağlamak gerekiyordu. Bu yöntemde ise parçaların şifrelerini çözmek için hiç bir fiziksel müdahaleye gerek yok. Tek bir soket üzerinden hepsine erişim sağlanmış ve acayip bir zaman tasarrufu sağlıyor bahsettiğim gibi. Lafı da çok dolandırmadan ve uzatmadan gelelim aracın önceki ve sonraki halleri nasılmış. Bana göre bu ufak kadran değişimi sonunda iç mekana daha hoş bir hava katıldı, umarım sizler de beğenirsiniz.

Detaycıya yakışmayan bir kare olsa da tozuna kirine aldanıp bana kızmayın. Rafa kaldıracağım için temizliğini yapmadım :deli:

Montajdan hemen önce koltukta kuzu kuzu otururken :komik:

Öncesinden kendi aracıma ait bir start videosu yok ancak Youtube' den bulduğum bir videoyu koyuyorum.

Bu da değişim sonrası kendi çektiğim video

Not: 1.2 atmosferik olan A12XER kodlu motorum ile 200 ü çok devirdim ama bu motor tabi ki 240' a çıkamaz. Bu kadranın hakkını, elbet bir gün OPC motoru olan A16LER ya da A16LEL verecek umarım o günleri hep beraber görürüz. :deli::deli:

Okuduğunuz için teşekkür ederim :)
Hayırlı olsun Muzaffer, iyi bari sağ salim gelmiş. Haberim yoktu hiç bahsetmedin:taraa:

carking58

Uzman Detaycı
Üye
İl
İstanbul/Kayseri
Muzaffer abi yine harika bir retrofit ile sahalara dönmüşsün, eline emeğine sağlık :) Yanılmıyorsam bir dönem bu OPC'lerin bir de Nürburgring Edition'ı çıkmıştı, onun tasarımı çok hoşuma gitmişti hala daha aklımdadır. Sendeki bu girişimleri gördükçe yavaş yavaş bizim Tırtline (Trendline) Polo'ya bir atsam mı diye içimden geçirmiyor değilim :taraa:

Nobran

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara
Opel seni tanısa anında ya fabrikadasın ya iyi bi serviste müdürsün mübarek opel formenlerinin senin kadar hakimiyeti yoktur bu bilgilere maşaAllah bilmediğim halde garip bir şekilde okuma hissi uyanıyor içimde :) yok yok garip insanlarız vesselam
Estağfurullah hocam. O konuda bir kaç denemem oldu buralarda ama nasip değilmiş. Yapmaya da yazmaya da inşallah devam edeceğim gene. Nihayetinde detayın yanında bu tip işleri de hobi olarak görüyorum :)
:kop:
@Nobran ın kıymetini bu ülke bilmedi.
Yapacak bir şey yok Murat abi sen mevzuyu biliyorsun :D
Muzo senin niye volvon yok kardeşim
Sen volvoya binmelisin
;)
Şu güncellemeden sonra benim duygularım aynen böyle :D
Nasip kısmet belki ileride 2.araba olarak olabilir neden olmasın :D
Emeğine sağlık Muzaffer. Sen servis açabilirsin artık. Sadece bu cihazdan ötürü demiyorum hali hazırda bilgi birikimin bir çok servis çalışanından fazladır. :alkis:
Yetkili servislere artık sadece yedek parça tedariği için gidiyorum abi ama her gittiğimde aynı muhabbet. Parça şase numarasına göre kontrol ediliyor ve şöyle deniyor "O parça senin arabana olmaz" siz o adama parçasını verin gerisine karışmayın diyen birisi vardı o da artık başka bir marka çatısı altında çalışıyor. Ticareti becerebileceğimi düşünsem girerim ama ben ticaret adamı değilim sanırım anlamıyorum o işlerden maalesef abi :deli:
@Nobran vallahi helal olsun :) opcom u duyuyordum ama ne yapar ne eder kabiliyeti nedir doğru düzgün bir kaynak yoktu. Bunlarla ilgili rehber niteliğinde kaynak yapabilirseniz ülkede opcom kültürü de yayılır eminim. Çünkü ben de bu şekilde vagcom-vcds konusunda sağolsun öncülük edenler sayesinde araca bağlanıp kendi çapımda işlemlerimi yapabiliyorum istediğim an istediğim yerde. Sürekli de dua ediyorum öncülük edenlere tanısam da tanımasam da :D. Opcom konusunda paylaşımlarınızın devamını ilgiyle ve merakla takipteyim :)
Opcom ile ilgili paylaşımlara ilerleyen zamanlarda kaldığı yerden ya da sil baştan devam edebilirim, sipariş verdiğim başka cihazlar da var ama bir türlü şu virüs yüzünden gelmediler halen beklemedeyim maalesef.
bu orjinal çakma olayını anlattıktan sonra varsayım olarak değil de çalıştığını görmek mutlu etti muzaffer, tebrik ederim.

@Nobran lazımsa bi tanıdıkta volvo var:para:

opel konusunda bu tecrübelerini ticarete dönüştürmenin zamanı geldi bence
Yeterli bütçeye sahip olsam hiç düşünmeden o volvo için bir tanıdığın kapısını mutlaka çalarım abi
Hocam eline sağlık... Bayılırım böyle aracı kalıpların dışına çıkartacak işlere... Ben de opelciyim... Benim aracı kobay olarak kullanabilirsin. :komik:

Bu arada 2,5 ay önce bende aliexpresten 2 tane sipariş verdim. 2'sinden de ses yok... İnşallah sorunsuz ulaşır siparişler.
Sıkıntısız gelirler inşallah koruma süresini 90 güne çıkarmışlardı en son benim de bir siparişim vardı 1 ay çinde şehir şehir döndü dolaştı iade oldu şimdi de satıcının beyanına göre tekrardan yola çıkmış ama takip numarasında kıpırdama yok diyorum endişe etme deyip duruyor :komik:
Hayırlı olsun Muzaffer, iyi bari sağ salim gelmiş. Haberim yoktu hiç bahsetmedin:taraa:
Sana haber verdiğim son siparişim en son çinin bilmem hangi şehrindeki at pazarlarında dolaştı durdu hatırlarsan o yüzden bundan sonra sana siparişlerim ile ilgili bilgi vermeme kararı aldım ve bak bu 2 haftada hızlıca geldi :deli:
Muzaffer abi yine harika bir retrofit ile sahalara dönmüşsün, eline emeğine sağlık :) Yanılmıyorsam bir dönem bu OPC'lerin bir de Nürburgring Edition'ı çıkmıştı, onun tasarımı çok hoşuma gitmişti hala daha aklımdadır. Sendeki bu girişimleri gördükçe yavaş yavaş bizim Tırtline (Trendline) Polo'ya bir atsam mı diye içimden geçirmiyor değilim :taraa:
Çok seviyorum o nünburgring editionları ama bu memlekette hem kıymeti pek bilinmedi hem de sağlamı kalmadı gibi bir şey oldu. Vallahi maddi manevi yıpranmaya hazırım diyorsan hiç durma başla Poloyu yüklemeye :D
@Nobran maşallah çok güzel retrofit olmuş :) ufak ama hoş bir detay :) ilgiyle takipteyim, çok güzel içerikler geliyor :)
Elimde takılmayı bekleyen hazırda otomatik far sensörü, kararan dikiz aynası, bluetooth, esp, yokuş kalkış desteği ve lastik basıncı izleme sistemi gibi bir kaç donanım daha var ama gerçekten vakit bulup uğraşamıyorum. İnşallah yaptıkça hepsini teker teker detaylıca paylaşacağım :)

Son düzenleme:

_CaN_

Profesyonel Detaycı
Moderator
İl
Bilecik
Hayırlı olsun Muzaffer. Bu tip yenilikleri çok seviyorum ben de. Bazılarına göre gereksiz olsa da çok yakışmış. Ellerine sağlık :alkis:

Numloq

Uzman Detaycı
Moderator
İl
Denizli
Abi ellerine sağlık, ne? nerde? nasıl? Yaptığını anlatan bir yapın var bunu çok beğeniyorum abi emeklerine sağlık. Bide böyle detay gerektiren modifiyelere bayılıyorum, bazen diyorum keşke bizim arabanın da spor versiyonu olsada bende ona yükseltsem. :)

GirayGirgin

Usta Detaycı
Üye
İl
Çanakkale
Detayları çok severim bence çok iyi olmuş zaten araçlarda büyük değişimler değil küçük detaylar herzaman ilgimi çekmiştir

Mentalfeed

Profesyonel Detaycı
Moderator
Emektar Detaycı
İl
Kayseri
Ellerine sağlık şahane değişim olmuş dediğin duyguların bir benzerin 2013 poloda carista ile karşılama ekranını açarken aynı programla kendiminkini açamadığımda yaşadım. :alkis:

Nobran

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara
Ellerine sağlık şahane değişim olmuş dediğin duyguların bir benzerin 2013 poloda carista ile karşılama ekranını açarken aynı programla kendiminkini açamadığımda yaşadım. :alkis:
Teşekkür ederim hocam :)

Detayları çok severim bence çok iyi olmuş zaten araçlarda büyük değişimler değil küçük detaylar herzaman ilgimi çekmiştir
Teşekkür ederim Giray hocam beğenmenize sevindim :)

Çok teşekkür ederim.

Abi ellerine sağlık, ne? nerde? nasıl? Yaptığını anlatan bir yapın var bunu çok beğeniyorum abi emeklerine sağlık. Bide böyle detay gerektiren modifiyelere bayılıyorum, bazen diyorum keşke bizim arabanın da spor versiyonu olsada bende ona yükseltsem. :)
Bu konu altında arabama yaptığım her türlü uygulamayı iyice budayıp tek bir mesaj olarak işte arkalar kampanayken disk yaptım yazıp altına 2 fotoğraf, işte yol bilgisayarını taktım yazıp 2 fotoğraf da öyle gelsin, şunu da yaptım bunu da yaptım buyurun onlardan da 2 şer fotoğrafı paylaşmamak olmaz diyerek yazabilir, insanlara o şekilde de paylaşım yapabilirdim. Gene de beğenip teşekkür ederlerdi hatta o şekilde paylaşım yapmak benim açımdan daha da kolay olurdu çünkü daha az zaman harcardım 2 satır yazı 2 fotoğraf atardım hop bitti gitti ama bu benim yapıma ters. Ben her şeyi en ince ayrıntısına kadar paylaşmayı tercih ediyorum. Bir parça satın aldığımda bunu yurt içinden mi aldım? Yurt dışından mı aldım? Yurt içinde yetkili servisten mi aldım ? Çıkmacıdan mı aldım? Kaça aldım? Yurt dışında nereden aldım? Hangi web sitesi üzerinden aldım? Tanıdık mı getirdi? Ebay' de hangi satıcı paypal dışı ödeme yöntemini kabul ediyor? Kargo hangi ülkeden kaç güne geldi? Parça elime geldikten sonra nasıl takmışım, hangi noktalara dikkat etmek gerekiyor. Teknik destek almışsam bunu kim vermiş? Bunlar aslında önemsiz ufak ayrıntılar gibi görünse de uygulama kadar da önemli noktalar. Google' da Corsa D için Türklerin yaptığı retrofit uygulamalarına bakardım eskiden. Adamlar yüklemiş allah yüklemiş ama tek satır bilgi yok. Benim geldiğim seviyeye kadar çıkan olmamış o ayrı konu ama kimse adam akıllı neyi nasıl yaptığını adım adım yazmayıp devlet sırrı gibi sakladığı için tekrardan Amerika' yı keşfetmek zorunda kaldım ister istemez. Şu an sırf Corsa değil, 2020' ye kadar olan herhangi bir Opel aracına, fabrikada uygulandığı müddetçe, istediğim her donanımı aynı fabrika gibi takabilecek, programlayabilecek alt yapıya sahip olmakla birlikte her ihtimale karşı gerek duyduğumda bana teknik desteği sağlayacak insanları da zaman içinde tanımış oldum. Benim bu donanımları eklerken hızımı kesen şeylerden birincisi parçaları kolay bulamıyor oluşum, ikincisi ise Paypal' ın yasaklanmış olması. Yoksa Ebay parça konusunda cennet ah Paypal açık olacak ki 2 aya kalmaz çatır çatır parçaları doldururum evin içine ama her satıcı swift gibi işlemleri maalesef ki kabul etmiyor. Yoksa elimde şu an bütün Opel araçlarının modeline paketine ve yıllarına göre ayrı ayrı elektrik şemaları var ve hangi renk kablo nereden geçiyor, nereye bağlanıyor hepsine hakimim, ezbere bilmeme de gerek yok açıp bakıyorum gerisi puzzle yapmak gibi. Benim bu arabaya bir hız sabitleyici takıp aktif etmem 5 sene sürdü mesela. Çünkü 5 sene boyunca adam akıllı bilgi toplayamadım çünkü yok, ya çözemedikleri için bilmiyorlardı ya da devlet sırrı gibi saklanıyordu ne hikmetse. Halbuki en başından adım adım yazılmış olsaydı arabayı aldıktan 1 ay sonra hız sabitleyiciyi güle oynaya takmış olurdum. Ben o insanlar gibi bilgiyi saklamayıp, aracıyla uğraşmak isteyen olursa o kişilerin de benim gibi vakit kaybetmesini istememekle beraber, meraklısı denk gelirse karşılıklı bilgi alışverişinde bulunup çıtayı daha da üste taşıyabiliriz diye düşündüğüm için uzun uzadıya detayları ile beraber yazmanın daha doğru olacağını düşünüyorum.

Hayırlı olsun Muzaffer. Bu tip yenilikleri çok seviyorum ben de. Bazılarına göre gereksiz olsa da çok yakışmış. Ellerine sağlık :alkis:
Teşekkür ederim Can abi beğenmiş olmana çok sevindim :)

Yasin.Dogan

Tecrübeli Detaycı
Üye
İl
İstanbul
Teşekkür ederim hocam :)

Teşekkür ederim Giray hocam beğenmenize sevindim :)

Çok teşekkür ederim.

Bu konu altında arabama yaptığım her türlü uygulamayı iyice budayıp tek bir mesaj olarak işte arkalar kampanayken disk yaptım yazıp altına 2 fotoğraf, işte yol bilgisayarını taktım yazıp 2 fotoğraf da öyle gelsin, şunu da yaptım bunu da yaptım buyurun onlardan da 2 şer fotoğrafı paylaşmamak olmaz diyerek yazabilir, insanlara o şekilde de paylaşım yapabilirdim. Gene de beğenip teşekkür ederlerdi hatta o şekilde paylaşım yapmak benim açımdan daha da kolay olurdu çünkü daha az zaman harcardım 2 satır yazı 2 fotoğraf atardım hop bitti gitti ama bu benim yapıma ters. Ben her şeyi en ince ayrıntısına kadar paylaşmayı tercih ediyorum. Bir parça satın aldığımda bunu yurt içinden mi aldım? Yurt dışından mı aldım? Yurt içinde yetkili servisten mi aldım ? Çıkmacıdan mı aldım? Kaça aldım? Yurt dışında nereden aldım? Hangi web sitesi üzerinden aldım? Tanıdık mı getirdi? Ebay' de hangi satıcı paypal dışı ödeme yöntemini kabul ediyor? Kargo hangi ülkeden kaç güne geldi? Parça elime geldikten sonra nasıl takmışım, hangi noktalara dikkat etmek gerekiyor. Teknik destek almışsam bunu kim vermiş? Bunlar aslında önemsiz ufak ayrıntılar gibi görünse de uygulama kadar da önemli noktalar. Google' da Corsa D için Türklerin yaptığı retrofit uygulamalarına bakardım eskiden. Adamlar yüklemiş allah yüklemiş ama tek satır bilgi yok. Benim geldiğim seviyeye kadar çıkan olmamış o ayrı konu ama kimse adam akıllı neyi nasıl yaptığını adım adım yazmayıp devlet sırrı gibi sakladığı için tekrardan Amerika' yı keşfetmek zorunda kaldım ister istemez. Şu an sırf Corsa değil, 2020' ye kadar olan herhangi bir Opel aracına, fabrikada uygulandığı müddetçe, istediğim her donanımı aynı fabrika gibi takabilecek, programlayabilecek alt yapıya sahip olmakla birlikte her ihtimale karşı gerek duyduğumda bana teknik desteği sağlayacak insanları da zaman içinde tanımış oldum. Benim bu donanımları eklerken hızımı kesen şeylerden birincisi parçaları kolay bulamıyor oluşum, ikincisi ise Paypal' ın yasaklanmış olması. Yoksa Ebay parça konusunda cennet ah Paypal açık olacak ki 2 aya kalmaz çatır çatır parçaları doldururum evin içine ama her satıcı swift gibi işlemleri maalesef ki kabul etmiyor. Yoksa elimde şu an bütün Opel araçlarının modeline paketine ve yıllarına göre ayrı ayrı elektrik şemaları var ve hangi renk kablo nereden geçiyor, nereye bağlanıyor hepsine hakimim, ezbere bilmeme de gerek yok açıp bakıyorum gerisi puzzle yapmak gibi. Benim bu arabaya bir hız sabitleyici takıp aktif etmem 5 sene sürdü mesela. Çünkü 5 sene boyunca adam akıllı bilgi toplayamadım çünkü yok, ya çözemedikleri için bilmiyorlardı ya da devlet sırrı gibi saklanıyordu ne hikmetse. Halbuki en başından adım adım yazılmış olsaydı arabayı aldıktan 1 ay sonra hız sabitleyiciyi güle oynaya takmış olurdum. Ben o insanlar gibi bilgiyi saklamayıp, aracıyla uğraşmak isteyen olursa o kişilerin de benim gibi vakit kaybetmesini istememekle beraber, meraklısı denk gelirse karşılıklı bilgi alışverişinde bulunup çıtayı daha da üste taşıyabiliriz diye düşündüğüm için uzun uzadıya detayları ile beraber yazmanın daha doğru olacağını düşünüyorum.

Teşekkür ederim Can abi beğenmiş olmana çok sevindim :)
Hocam bana anlattığınız bilgileri bile google dan araştırdığımda ulaşamamıştım. Sizin yarı bilginizde dahi olmayan insanlar mdi cihazlarını ellerine alıp bu işi ticarete dökmüşler. Bilgi paylaşımı ise sıfır. Dolar kuru, parçaya erişim, paypal gibi etkenler olmasa bu işlemleri yapmak daha eğlenceli hale gelebilirdi.

Nobran

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara
Hocam bana anlattığınız bilgileri bile google dan araştırdığımda ulaşamamıştım. Sizin yarı bilginizde dahi olmayan insanlar mdi cihazlarını ellerine alıp bu işi ticarete dökmüşler. Bilgi paylaşımı ise sıfır. Dolar kuru, parçaya erişim, paypal gibi etkenler olmasa bu işlemleri yapmak daha eğlenceli hale gelebilirdi.
Benim cihazım @MoonDance sağ olsun Yılan Hikayesine döndüğü için henüz elime geçmedi. Kargonun başına gelenleri anlatmak için ayrı bir konu hatta forum falan açmam gerekiyor, durum sanılandan daha vahim o yüzden :komik: MDI' dan sonra sırada şifre çözücü ve chip tuning cihazları var. Nasipte varsa o tip işlerle de uğraşmak istiyorum çünkü. Chip tuning işi bizim memlekette henüz yeni sayılır ve o konuda da benzer sebeplerden dolayı çok bilgi olmamasına rağmen, aslında o iş için pek bilgiye ihtiyaç olmadığını düşünüyorum. O işi yapan firma ve kişilerin, kira ve elektrik gibi zaruri harcamalarını hesaba katmaz isem aldıkları 1000 1500 liralar neredeyse komple kar oluyor ve o işi yapmak için laptop hariç 500 ila 1000 lira arası bir yatırım yapmak yeterli gibi görünüyor şu an için :)

Nobran

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara
Hepinize tekrardan merhaba arkadaşlar. Bir güncelleme daha yapmak istiyorum.

Bazı arkadaşlar özelden, detayı mı bıraktın uzaklaştın bu işlerden diye sitem ediyorlar. Daha 2 hafta önce iç temizlik yaptım. Koltuk, kapı, tavan, taban, bagaj döşemesini halı yıkama makinesi ve cimriliğim tuttuğu için arap sabunu ile temizledim. İç trimleri de favori ürünlerim olan Sonax Genel Temizleyici ile temizleyip gene Sonax Matt Effect Sport Fresh ile korumaya aldım. Bu sport fresh' in kokusunu da bıraktığı mat finiş gibi çok sevdiğim için kolay kolay vazgeçeceğimi düşünmüyorum ama vakit sıkıntısı olduğu için ne öncesine dair ne de sonrasına dair, üstelik tek başıma olduğumdan dolayı maalesef fotoğraf çekemediğim için kusuruma bakmayın.

Bir de geçtiğimiz hafta Turtle Wax' ın aşağıya fotoğrafını koyduğum ürününü sürekli müdavimi olduğum Bauhaus raflarında görüp görüp duruyordum ve sonunda dayanamayıp alıp kullandım. Üstatlardan gerekli bilgiyi aldım makbul olanı makine ile uygulamak imiş, ama ben ürünün şişesinin sağını solunu altını üstünü önünü arkasını hiç okumadan ya da ilk başta kimse ile fikir alışverişinde bulunmadan direkt uygulama süngeri ile uyguladım. Bufflarken güzel zorluyor ama imkansız değil :komik: Makine ile uygulasaydım bu kadar zorlar mıydı bilemiyorum ama bir sonrakinde makine olmadan asla diyorum. Ürünün verdiği kayganlık hissi ve parlaklık bence güzel. Elle uyguladığım için ne kadar dayanır bilmemekle beraber ilk fırsatta bunu yüzeyden komple temizleyip makine ile tekrar uygulamak istiyorum o zamana kadar dolabıma kaldıracağım ancak geçtiğim cuma günü köye gittim. Bol topraklı köy yolunun hareketli bir müzik eşliğinde azıcık hakkını vereyim dedim. Sonuç ise aşağıdaki gibi toz içinde kalmış bir araç oldu. Dönüşte benzinliğe girip ilk yıkamasını, şampuan kullanmadan sadece su tutarak yapmış oldum. Hidrofobik etkisi çok güzel, beğendim. Finiş fotoğrafı/videosu gene olmamakla beraber sadece su tutarak ciddi şekilde tertemiz oldu. Tam ve net yorumu makine uygulaması sonrası yaparım. Elle yaptığım bu uygulamayı saymadın :)

Gelelim araçla ilgili diğer konulara. Kilometre değişimi ve chip tuning için gerekli cihazlarım geldi ancak şöyle sorunlarım var.

1-) Kilometre değişim cihazında (eeprom reader/writer yani) bir adet direnç ve kondansatör yanlışlıkla birbirlerinin yerine lehimlendiği için araçtaki eepromları okuyamıyorum. Konya Sokak' a yolum düştüğünde elektronikçilere rica edip kondansatör ile direncin yerlerini değiştirirsem o iş olacak sanki, bakalım kısmet. Cihazı çalışır hale getirdiğim zaman bunun için gene bu başlık altında nasıl kullanıldığını ve neler yapabildiğini detaylıca paylaşmaya çalışacağım. Eeprom okuyup yazdığı için, eepromlarda kayıtlı olan herşeyi bununla değiştirip silebilirsiniz. Genel olarak airbag beyni ve araç beyni sıfırlanıp tamir edilmekle birlikte daha çok araç kilometresi değiştirmek ve güvenlik kodlarını çözmek için bu cihaz kullanılıyor. Videoları incelenirse bu tip işleri çok pratik şekilde yapıldığı görülür. Zaten neredeyse her araç ya da beyin için bir soket tipi var. Cihazın kendisi soketlerin arasında minicik kalıyor :D

2-) Chip tuning cihazı sıkıntısız çalışıyor. Araç beynine obd2 soketinden ulaşıp dosyayı çektim, ancak ECM Titanium ve Winols gibi yazılımlar 64 bit sistemde çalışmadığı için araçtan çektiğim dosyayı bilgisayarda şu an için düzenleyemiyorum. Bir tanıdığıma gönderdim dosyayı, vakit bulup dosyada kabaca bir düzenleme yapabilirse yeni dosyayı yükleyip atmosferik motorda ne gibi değişimler oldu paylaşırım, hoş o işi ben kendim yapmak istiyordum ama 64 bitte çalışmaması işi bozdu. 32 bit sistem kurmam gerekiyor. Sanal işletim sistemi kurmak istemiyorum bir ara 32 bit sistem kuracağım. Gene bunda da bir dolu soket var ama benim işim obd2 soketiyle, diğerleriyle şimdilik işim yok.

3-) 3. bir cihaz daha gelecekti (Opel' in yetkili servis cihazı) ama cihaz kargoda kaybolduğundan dolayı (şaka gibi, takipli kargo kayboldu) para iadesi için epeydir bir sonuç beklemekteydim. O iş, alıcı koruması süresi sonunda neticeye vardı ve bir süre sonra para iadesi yapılacak. Tekrar sipariş verir miyim emin değilim. Belki de gider parası neyse verip uğraşmadan aktif ettirir geçerim artık.

Değerli vaktinizi bana ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Eylül ayından sonra yapacağım paylaşımlarım inşallah çok daha detaylı, bir o kadar da bol fotoğraflı ve iştah kabartacak şekilde olması ümidiyle, hoşça kalın :)

onurçiko

Master
Moderator
Site Kurucusu
İl
antalya
Ellerine sağlık, bende aldım ürünü, daha denemek nasip olmadı, elle bike beğendiysen makina ile daha iyi bir sonuç alabiliriz diye düşünüyorum.

Celal

Uzman Detaycı
Üye
Bu ürünün çizik aldığı söyleniyor,doğrumudur acaba

Nobran

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara
Bu ürünün çizik aldığı söyleniyor,doğrumudur acaba
İçinde sert tanecikler var ve o tanecikler muhtemelen kaolin. O taneciklerin çizik alma kabiliyeti kesinlikle vardır ama bir ağır çizik giderici kabiliyeti beklemek doğru değil bana kalırsa, deneyip göreceğiz inşallah hocam belki benden önce başkası dener çizik üzerinde.

@onurçiko abi yüzeyde bıraktığı o ipeksi hissiyatı çok beğendim muhtemelen siz de beğenirsiniz neye ne kadar dayanır ve ömür konusunda bir şey diyemeyeceğim onu makina ile uygulamak sizlerin dediği gibi daha doğru olacaktır :)

Son düzenleme:

ugurus

Usta Detaycı
Üye
İl
İzmir-Antalya
(______) Yazacak kelime bulamadım. Kitap çıkar bu başlıktan . Süpersiniz ! Genel olarak bilgili olduğunuz her konuda bilginizi paylaşıyorsunuz. Teşekkürler. Kafam bastığı kadar okuyorum