Nobran'ın Günlüğü Rutin Temizlik, Ürün Denemeleri, Bakım ve Tadilat Uygulamaları

Nobran

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara
Part 3

Bugün de arka takımı ve arka jantları kısıtlı zaman aralığında aynı şekilde elden geçirmeye çalıştım. Davlumbazlar ve o bölgedeki takım taklavat artık orada ne varsa hepsi b33 ile temizlendi.

Bu arada würth jant temizleyicisinden memnun kalmadım. Jantların üzerinden tekrar b33 ile geçtim. Sonax, würth e göre daha iyi temizlik yapıyor.

Son olarak da, ilk fırsatta jantları boyamaya karar verdim renk tavsiyelerinize açığım :)

Hadi fotoğraflara geçelim :)

Jantların içi bu şekildeydi. Bu sefer jantlara daha fazla vakit ayırdım.

Jantı mümkün olduğunca temizledikten sonra arkasına astar çektim poryaya bir süre daha yapışmasını engellemek için. Lastiğe de bir miktar astar geldi ama lastikleri de değiştireceğim için hem de iç kısımları olduğu için açıkçası pek önemsemdim.

Bu da ilk hali. Neden ilk koyacağım fotoğrafı en son koydum bende bilmiyorum :komik:

Part 4 de görüşmek üzere :)

can26

Profesyonel Detaycı
Moderator
Maşallah dizi gibi bölüm bölüm gidiyor :) jant temizleyici yorumları nasıl Muzaffer bey :)

Nobran

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara
Abi ellerine sağlık, 1 hafta giremedim foruma konu yine şahane uygulamalarla dolmus taşmış. Gerçekten yaptigin işler feza boyutlarda, ekledigin her donanimi keyifle ve zevkle kullanırsın inşallah

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Çok teşekkür ederim daha iyileri senin olsun :sevilenx: Afl ile uhp4 canımı okudu üstadım, afl yi hallettim de uhp4 ü mecburen haftaya hallederim. Safe uyarısını kaldırmak için online sps yapmak gerekiyor üye olup abonelik aldım yapabiliyorum normalde ama java ile ilgili bir sorunum var bu aralar hata veriyor. Bu modül de söküldüğü arabada sökümden önce resetlenmediği için başka arabaya takınca şase numarası uyuşmayıp hırsız var diye korumaya aldı kendini olay bundan ibaret :komik: Sps yapınca düzelecek. Sanayide sps yapan yerler var haftaya gidip bir çay kahve sohbet arasında çözeriz gibime geliyor :)

Ellerine sağlık hocam alttakım yürüyen fabrika ayarlarına dönmüş. Merakla takipteyiz:nazar:
Abi inşallah iç ve motor detayından sonra bitireceğim artık bunlara yaza hazırlık mı denir bahar temizliği mi denir bilemedim hem vakit geçsin hem de bu vesileyle sağına soluna bakıp eksiği gediği var mı kontrol etmiş oluyorum. Çok teşekkür ederim :)
Maşallah dizi gibi bölüm bölüm gidiyor :) jant temizleyici yorumları nasıl Muzaffer bey :)
Abi jant temizleyicisinden memnun kaldım dersem yalan olur. Cam temizliyici iyi güzel de jant temizleyici iyi değil ben şimdilik sonax ile devam edeyim en iyisi :)
Üstadım eline koluna sağlık çok emek var. Merakla beklemedeyiz :)
Teşekkürler Berkay :)
Maaşalah her gün bir yeni bölüm geliyor.
Abi çok teşekkür ederim Corsa B ye de aynısını yapacaktım ama uzun cırt kelepçe yok tekrar jant kapaklarını sabitlemek için, o yüzden onun alt takım temizliği şimdilik kaldı. Abi kardeş iki Corsanın daha içleri ve motorları temizlenecek, onlar kaldı yarın sabah olsun da motor mu temizlerim iç detay mı yaparım karar veririm :)

Nobran

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara
Part 4

Efendim bugün 2 aracımın da iç temizliği ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :)

Daha önceki mesajlarımdan birinde bahsettiğim el süpürgesini tanıtmak istiyorum.

Bosch gas 18 v-1 süpürge, bosch 4ah akü ve, gal 3680 şarj aleti.

Süpürgeyi @pilotgokhann abimizden satın aldım hiç kullanmamış kendisi, o aralar rutin haftalık temizlik için kullanmak üzere, evde ufak tefek işler için falan da destek olacak bir şarjlı süpürge arayışındaydım ne mutlu ki denk geldi. Kutu içeriğinde hortum, uzatma borusu ince uç falan var. Güç olarak çakmaktan çalışan süpürgeler ile alakası olmamakla birlikte elektrik süpürgesi kadar güçlü olmasa da araç süpürmek için ve taşınabilirliği de göz önünde bulundurularak ideal bir makine diyebilirim. Akü ve şarj cihazı ayrı satılıyor. Onları ayrıca aldım.

Bosch pro serisi şarjlı el aletlerinden bazılarını da uygun bir zamanda alacağım için şarj cihazını 18-36 volt olarak tercih ettim. Bu sayede ekosistemdeki tüm cihazları aynı aküleri kullanarak ya da şarj aleti ile kullanabileceğim. Şarj aleti için de şunu diyebilirim ki 4ah 18v aküyü yaklaşık 30-45dk civarında dolduruyor ve bu hızlı şarj sırasında da aküyü soğutarak zarar görmesini engelliyor.

Bugüne kadar yaklaşık 10 kere falan kullandım ama ne kadar toz ve pislik çekeceğini de ayrıca göstermek için önce içini temizleyerek başladım.

Tek aracı süpürdükten sonra (Corsa D) bu şekilde bir kir çıkıyor içinden.

Not: Evcil hayvan tüyü için ayrı bir toplayıcısı var bunlar büyük ölçüde bu filtrede toplanıyor ve diğer yerlere pek gidemiyor.

an resımlerı

Toz toprak çakıl taşı çekmekte başarılı.

En uçuşkanlığı yüksek olan partiküller ise bu filtrede toplanıyor.

Sıra geldi canavar ile döşeme ve koltuk temizliğine :)

Kokusu hoşuma gittiği için bu halı deterjanını kullanıyorum ama bunu birkaç kere durulamak gerekiyor ya da ben ölçüsünü kaçırıyorum bilemedim.

Corsa B nin de bilgi ekranındaki ampülün birisi patlamıştı diğeri de kararmış gidiciyim ben diyordu, 2 ampül var ekranda, ikisini de değiştirince ekran daha net görünür oldu.

Son olarak bu işler bittiğinde, süpürgenin aküsü için eklemek istediğim bir şey var. 2 araç temizliği sonrası tek diş şarjı kalmıştı bu ya yaklaşık olarak 40 dk kullanım süresine denk geliyor sanırım.

Okuduğunuz, takip ettiğiniz ve güzel yorumlarınız için teşekkür ederim part 5 de görüşmek üzere.

Not: İç detay temizliğinde her zamanki gibi sonax ürünlerini kullanacağım. Onlar için fotoğraf koymaya bu sebeple gerek duymadım zaten işim bittiğinde hava kararacağı için fotoğraflarda sıkıntı oluyor.

Küskünlüklerin, dargınlıkların geride kaldığı, herkese mutluluk, bol kazanç, sağlık ve sıhhat getirecek bir Ramazan Bayramı geçirmeniz dileğiyle hoşça kalın :)

Dragstar

Sensei
Moderator
Site Kurucusu
İl
Denizli
Harika uygulamalar geliyor Netflix dizileri gibi 5. Bölümü merakla bekliyoruz inceleme ve uygulama için teşekkürler halı deterjanının oranı yüksek geliyordur ondan fazla köpürmüş olabilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sefa46

Profesyonel Detaycı
Moderator
Uygulama Uzmanı
İl
Ankara
Part 4

Efendim bugün 2 aracımın da iç temizliği ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :)

Daha önceki mesajlarımdan birinde bahsettiğim el süpürgesini tanıtmak istiyorum.

Bosch gas 18 v-1 süpürge, bosch 4ah akü ve, gal 3680 şarj aleti.

Süpürgeyi @pilotgokhann abimizden satın aldım hiç kullanmamış kendisi, o aralar rutin haftalık temizlik için kullanmak üzere, evde ufak tefek işler için falan da destek olacak bir şarjlı süpürge arayışındaydım ne mutlu ki denk geldi. Kutu içeriğinde hortum, uzatma borusu ince uç falan var. Güç olarak çakmaktan çalışan süpürgeler ile alakası olmamakla birlikte elektrik süpürgesi kadar güçlü olmasa da araç süpürmek için ve taşınabilirliği de göz önünde bulundurularak ideal bir makine diyebilirim. Akü ve şarj cihazı ayrı satılıyor. Onları ayrıca aldım.

Bosch pro serisi şarjlı el aletlerinden bazılarını da uygun bir zamanda alacağım için şarj cihazını 18-36 volt olarak tercih ettim. Bu sayede ekosistemdeki tüm cihazları aynı aküleri kullanarak ya da şarj aleti ile kullanabileceğim. Şarj aleti için de şunu diyebilirim ki 4ah 18v aküyü yaklaşık 30-45dk civarında dolduruyor ve bu hızlı şarj sırasında da aküyü soğutarak zarar görmesini engelliyor.

Bugüne kadar yaklaşık 10 kere falan kullandım ama ne kadar toz ve pislik çekeceğini de ayrıca göstermek için önce içini temizleyerek başladım.

Tek aracı süpürdükten sonra (Corsa D) bu şekilde bir kir çıkıyor içinden.

Not: Evcil hayvan tüyü için ayrı bir toplayıcısı var bunlar büyük ölçüde bu filtrede toplanıyor ve diğer yerlere pek gidemiyor.

an resımlerı

Toz toprak çakıl taşı çekmekte başarılı.

En uçuşkanlığı yüksek olan partiküller ise bu filtrede toplanıyor.

Sıra geldi canavar ile döşeme ve koltuk temizliğine :)

Kokusu hoşuma gittiği için bu halı deterjanını kullanıyorum ama bunu birkaç kere durulamak gerekiyor ya da ben ölçüsünü kaçırıyorum bilemedim.

Corsa B nin de bilgi ekranındaki ampülün birisi patlamıştı diğeri de kararmış gidiciyim ben diyordu, 2 ampül var ekranda, ikisini de değiştirince ekran daha net görünür oldu.

Son olarak bu işler bittiğinde, süpürgenin aküsü için eklemek istediğim bir şey var. 2 araç temizliği sonrası tek diş şarjı kalmıştı bu ya yaklaşık olarak 40 dk kullanım süresine denk geliyor sanırım.

Okuduğunuz, takip ettiğiniz ve güzel yorumlarınız için teşekkür ederim part 5 de görüşmek üzere.

Not: İç detay temizliğinde her zamanki gibi sonax ürünlerini kullanacağım. Onlar için fotoğraf koymaya bu sebeple gerek duymadım zaten işim bittiğinde hava kararacağı için fotoğraflarda sıkıntı oluyor.

Küskünlüklerin, dargınlıkların geride kaldığı, herkese mutluluk, bol kazanç, sağlık ve sıhhat getirecek bir Ramazan Bayramı geçirmeniz dileğiyle hoşça kalın :)
@Nobran Eline Saglik Birgun Ankara da beraber Sen Arabanin icini yap ben de disini yapayim :)

Nobran

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara
@Sefa46 @onurçiko
Eskiden piano blackti abilerim, opc nin direksiyonunda mavi bir opc logosu var. Opc direksiyonu alırsam bir gün uyumlu olsun diye boyamıştım kendim benimde boyadıktan sonra çok hoşuma gitmedi ne yalan söyleyeyim tekrar piano black a dönebilirim rahatça ama orayı sökmek çok zor :komik:

@Dragstar Teşekkür ederim Süleyman abi yarına inşallah motor temizliği kalıyor :) Bir dahakine daha az koyup deneyeceğim abi gene böyle olursa alternatif çözümlere devam :)

@Sefa46 Abi pandemi illeti olmasa zaten çoktan başına çöreklenmiştim :komik:

@Berkay Teşekkür ederim ben de kokusunu çok seviyorum ama böyle köpürmeye devam ederse yollarımızı ayırırız :deli:

Nobran

Konu Sahibi ✔
Profesyonel Detaycı
Bilge Detaycı
Üye
İl
Ankara
Part 5

Bugün iki aracın da motor temizliğini yaparak sezon sonu finalini üzülerek gerçekleştiriyorum :)

Motor temizliğini nasıl yaptım?

Corsa B nin slindir kapak contasında, Corsa D nin krank kasnağında ufak birer yağ kaçağı olduğundan bu yağ kalıntılarını tamamen akıtmak için gazyağı kullandım. Gazyağını beze döktüm ve ovalayarak sildim. Kapanma sonrası tamir edilecekleri için motor temizliği diğer temizliklere göre şarttı ve iyi oldu. Temiz motor her zaman iyidir diyorum.

Ardından genel motor temizliği için sonax motor temizleyicisi kullandım ve elimin girdiği her yeri irili ufaklı fırçalar ile fırçaladıktan sonra bulaşık deterjanını el pompasına koyarak köpük sıktım ve duruladım. Durulama işini çakmaktan enerji alan 12volt diyafram pompa ile kovadan su çektirerek yaptım. Davlumbaz ve motor gibi ufak alanlarda çok işe yarıyor bu diyafram pompa, bir aralar basınçlı yıkama makinesi olmasına rağmen bununla araba bile yıkadım.

Motor temizliğini bitirdikten sonra kalan su kalıntılarını bez ile kuruladım ve motorlara marş vererek iyice kurumalarını sağladım. Corsa D ye ekstra olarak soğuduktan sonra sonax motor cilası da uyguladım. Daha önce söyledim mi hatırlamıyorum ama tüm bu sonax ürünlerini bauhaustan alıyorum sürekli. İnternetten sipariş verip beklemeye, sağlam mı geldi, patlak mı geldi, tarihi geçmiş ürün mü geldi gibi dertler yok. Bauhausta ayrıca fiş var, fatura var, iade hakkı var, müşteri memnuniyeti var. Daha ne olsun :) Lafı fazla uzatmadan fotoğraflara geçelim artık :)

uzun gifler

Cila öncesi

Cila sonrası

Sonax motor cilası için bir şeyler yazmak istiyorum. Geçmişten beri severek kullandığım bir ürün. Motor üzerinde kuruyarak bir katman yapıyor ve bu katman suya karşı dayanıklı olmakla birlikte, tozu da pek tutmuyor ayrıca sıcağa karşı da dayanıklı ve esnek bir katman. Bu sayede hortum gibi esnek parçalarda çatlama, atma yapmıyor. 1 yıl civarı bir ömrü olmakla birlikte kuruma süresi için 1 gün beklemeyi tavsiye ediyorum ama uyguladıktan sonra motoru çalıştırmakta problem olmuyor. Kuruduktan sonra sadece hafif nemli bir bez ile silmek yeterli oluyor. Kaportaya gelirse yanlışlıkla gaz yağı ile silebilir, ya da sonax zift sökücü kullanarak çıkarabilirsiniz. Bir kutu ürün ile kullanıma bağlı olarak 2 ila 4 defa uygulama yapılabilir bu arada.

Sezon finaline kadar takip ettiğiniz için teşekkür eder, bir sonraki uygulamamda görüşmek dileğiyle hepinize çok teşekkür ederim :)